Analitycy typują 34 wakacyjne hity

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-07-2009, 00:00

Wśród wskazanych emitentów znalazły się banki, firmy surowcowe, produkcyjne i usługowe.

Poprosiliśmy ekspertów, aby wyselekcjonowali spółki giełdowe warte przynajmniej uwagi

Wśród wskazanych emitentów znalazły się banki, firmy surowcowe, produkcyjne i usługowe.

Na razie wakacje upływają pod znakiem giełdowej przeceny. Od początku lipca WIG20 stracił już 3 proc. Większość analityków straszy, że to nie koniec. Jeśli tak, to wakacyjnym inwestorom będzie trudno zarobić. Jednak z 99-procentowym prawdopodobieństwem na rynku pojawią się perełki. W zeszłym roku wakacyjnymi hitami okazały się dwa fundusze ze stajni Romana Karkosika: Midas i Krezus (dały zarobić 135 i 89 proc.). Dwa lata temu, kiedy na światowych parkietach zaczynała się bessa, wśród spółek z WIG najwięcej dała zarobić Agora (22 proc.). Na co teraz warto postawić? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do krajowych analityków. Zastrzegamy jednak, że ich wskazań nie należy traktować jako rekomendacji.

Spółki po przejściach

Poprosiliśmy kilku ekspertów o ich typy na wakacje (na lipiec i sierpień). Spółki podzieliliśmy na dwie grupy: spekulacyjne i bardziej bezpieczne, czyli tzw. fundamentalne (zestawienie — obok). Marcin Materna, szef działu analiz Millennium DM, sugeruje, aby inwestorzy lubiący ryzyko zwrócili uwagę zwłaszcza na spółki mocno przecenione, które miały problemy, ale przetrwały już najtrudniejszy okres.

— Teraz na giełdzie może rozpocząć się polowanie na mocno przecenione spółki z niskim wskaźnikiem cena do wartości księgowej (C/WK), które przeżywały spore trudności. Kiedy okazuje się, że najgorsze mają za sobą, ich kursy zaczynają dynamicznie rosnąć przy dużych obrotach. Ostatnio z taką sytuacją mamy do czynienia na akcjach PKM Duda. Patrząc pod tym kątem, teraz warto zwrócić uwagę na Amicę, Graala i Groclin — uważa Marcin Materna.

Analitycy CDM Pekao proponują zaś zainteresować się trzema firmami: BBI Zeneris, Trakcją Polską i NWR. Wszystkie wyglądają ciekawie z technicznego punktu widzenia, ale nie tylko.

— W przypadku NWR warto zwrócić uwagę na zerwanie korelacji pomiędzy ceną ropy a węgla koksującego. Mimo odbicia ceny baryłki, nie przekłada się to na wzrost ceny węgla. Powodem jest to, że popyt na stal, do której produkcji bazą jest węgiel koksujący, nadal jest słaby. Na szczęście sytuacja w Chinach i Japonii powoli poprawia się. Także w Europie widać oznaki ożywienia, czego przykładem jest kontrakt zawarty przez NWR z austriackim koncernem stalowym Voestalpine. Stąd można wnioskować, że nastąpi powrót korelacji pomiędzy wspomnianymi surowcami i że ceny węgla koksującego, a wraz z nimi i akcji NWR, na koniec roku będą wyższe niż obecnie — wskazuje Bartosz Kulesza, analityk CDM Pekao.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pokaźną grupę spekulacyjnych typów ma Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ. Jego zdaniem, z analizy technicznej wynika, że dobrze rokuje zwłaszcza Kogeneracja, Sygnity, Multimedia Polska, Plast-Box, Kredyt Bank oraz PBG.

— Niejednokrotnie kursy przedstawionych spółek mocno zyskały od ostatnich dołków, co daje czytelne sygnały rynku byka, ale i również każe płacić wyższą cenę za wskazane, wzrostowe parametry. Warto jednak pamiętać, że z oczekiwaną wyższą stopą zwrotu wiąże się znaczące ryzyko. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zatem zestawienie składu portfela z bezpiecznych akcji w większej części, np. 60-75 proc., uzupełniając całość ryzykownymi walorami — przyznaje Michał Pietrzyca.

Lista fundamentalna

"PB" zapytał też analityków o firmy nieco bezpieczniejsze dla inwestorów, których ewentualne wzrosty kursów mogłyby mieć podłoże bardziej fundamentalne.

— Z dużych spółek ciekawą inwestycją wydaje się PKN Orlen. Spodziewana korekta na surowcach może jeszcze ściągnąć w dół kurs tej spółki, co stworzyłoby okazję do atrakcyjnego zakupu. Inwestycja w akcje Orlenu może być także interesująca z powodu spodziewanych wyników z drugiego kwartału — ocenia Michał Marczak, dyrektor zarządzający DI BRE Banku.

Dwukrotnie padła nazwa Asseco Poland oraz BZ WBK. Informatyczny gigant wabi wynikami finansowymi, BZ WBK zaś kusi atrakcyjnością wyceny w stosunku do konkurencji.

Spośród innych blue chipów analitycy zwrócili uwagę na akcje Getin Holding, spółki medialne (Agorę i TVN) oraz PGNiG. Pojawiło się także kilka średniaków: Millennium Bank, ING BSK, Amrest, LPP, Puławy, Ciech, Netia i Kęty. Swoje prognozy analitycy argumentują najczęściej: atrakcyjnymi wycenami, dobrymi wynikami spółek, możliwymi przejęciami czy wypłatą dywidendy.

Na specjalne wyróżnienie zasługują dwie spółki: Mispol oraz Kogeneracja. Producenta dań gotowych oraz dystrybutora energii elektrycznej analitycy zaliczyli do grupy spekulacyjnej i fundamentalnej. W pierwszej kategorii o atrakcyjności Mispolu zdecydował wysoki free float i możliwość jego przejęcia, a w drugiej — atrakcyjność zawartego przez spółkę ostatnio kontraktu i techniczne aspekty. W przypadku Kogeneracji są to odpowiednio: aspekty techniczne i kondycja finansowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane