Analitycy typują perełki rekinów

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 16-09-2009, 00:00

Na giełdzie

znów działa

magia nazwiska

Do łask inwestorów wracają spółki kontrolowane przez znanych inwestorów. Przykład? Chociażby firmy, w których udziały ma Leszek Czarnecki. Giełdowe aktywa tego wrocławskiego biznesmena — Getin Holding, Noble Bank oraz LC Corp — urosły od dna bessy z 17 lutego o 150 proc. W błyskawicznym tempie drożeją akcje spółek, w których karty rozdaje Michał Sołowow oraz Roman Karkosik. Tylko w minionym tygodniu akcje Boryszewa oraz Impexmetalu dały zarobić po kilkadziesiąt procent. Wczoraj liderem giełdowych wzrostów był Petrolinvest z portfela Ryszarda Krauzego.

Zainspirowani odżywającym sentymentem do giełdowych guru wzięliśmy pod lupę portfele pięciu najbardziej znanych tuzów: Leszka Czarneckiego, Romana Karkosika, Ryszarda Krauzego, Michała Sołowowa oraz Zygmunta Solorza-Żaka. Poprosiliśmy analityków o wytypowanie perełek.

Z ankiety "PB" wynika, że w portfelu Leszka Czarneckiego perełką jest Getin Holding. Analitycy doceniają agresywność i tempo rozwoju holdingu finansowego oraz atrakcyjny wskaźnik jego akcji cena/wartość księgowa. Analitycy mają mniej dylematów z wyborem najbardziej atrakcyjnej spółki Romana Karkosika. Większość opowiada się za gwiazdą ostatnich sesji — Boryszewem. Specjaliści liczą na dalsze efekty restrukturyzacji. Z kolei w przypadku Zygmunta Solorza-Żaka doceniono Cyfrowy Polsat.

Jeśli chodzi o portfel Ryszarda Krauzego, to analitycy podzielili się na zwolenników Biotonu oraz Petrolinvestu. W przypadku pierwszej spółki analitycy podkreślają, że rozpoczęty proces restrukturyzacji i zmiany w zarządzie oczyszczą nie najlepszą ostatnio atmosferę wokół emitenta. Z portfela Michała Sołowowa dobre noty zbiera Echo Investment.

Tomasz Binkiewicz

dyrektor działu doradztwa i analiz DM BOŚ

Getin Holding

To agresywnie i w szybkim tempie rozwijający się holding finansowy. W wyniku fuzji podmiotów zależnych Getin Banku i Noble Banku wzmocni się pozycja spółki na rynku bankowym.

Boryszew

Grupa przeprowadza proces restrukturyzacji kosztowej, której pierwsze efekty widoczne były już w wynikach z II kwartału. W najbliższych miesiącach na wyniki pozytywnie powinny wpływać zwyżki cen metali nieżelaznych na giełdach światowych.

Petrolinvest

Firma poszukiwawczo-wydobywcza na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju, a tym samym o relatywnie wysokim ryzyku inwestycyjnym. Realizacja planów wydobywczych, zwłaszcza w sytuacji rosnących cen ropy, powinna znacząco wzmocnić atrakcyjność inwestycyjną spółki.

Cyfrowy Polsat

To największa krajowa płatna cyfrowa platforma satelitarna. Atrakcyjność inwestycyjna powinna się zwiększać w miarę rozwijania przez spółkę usług zintegrowanych (telefonii komórkowej, szerokopasmowego dostępu do internetu).

Echo Investment

Spółka prowadzi silnie zdywersyfikowaną działalność zarówno geograficznie (Polska, Węgry, Rumunia), jak i sektorowo (rynek mieszkaniowy, powierzchnie biurowe, centra handlowe). To zmniejsza ryzyko prowadzonego biznesu. Atrakcyjność spółki zwiększa się wraz ze spodziewaną poprawą sytuacji na rynku nieruchomości.

Rafał Salwa

niezależny analityk

Noble Bank

Rozwój banku, pomimo złożonej sytuacji makroekonomicznej i znaczącej konkurencji ze strony zagranicznych instytucji finansowych, wydaje się być niezagrożony. Dotychczasowe wyniki finansowe można uznać za stosunkowo korzystne. Niewątpliwym dalszym impulsem do rozwoju poza konsolidacją działalności na rynku krajowym mogłaby być ekspansja zagraniczna.

Boryszew

Boryszew jest praktycznie wiodącą spółką Romana Karkosika na GPW. Obecnie przechodzi głęboką restrukturyzację, która powinna doprowadzić do dalszego zmniejszenia holdingu oraz zbycia najmniej atrakcyjnych aktywów i poprawy rentowności, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Kwestią otwartą pozostaje ekspansja grupy na rynkach zagranicznych.

Bioton

To czwarty na świecie producent insuliny i jedna z najbardziej znaczących polskich firm działających w skali globalnej. Atutem jest obecność w Chinach i Indiach. Wśród podmiotów zależnych istotną rolę odgrywają spółki włoskie (Fisiopharma i Pharmatex) oferujące na rynku szpitalnym 25 rodzajów leków. Nie można wykluczyć, że na bazie tych dwóch podmiotów Bioton wzmocni pozycję w pozostałym zakresie usług farmaceutycznych. Ponadto Bioton zmniejsza zadłużenie.

Cyfrowy Polsat

Pozytywnie należy ocenić dotychczasowe wyniki, konsekwentną realizację planów, sukcesywne rozszerzanie oferty dla klientów i poszukiwanie nowych możliwości rozwoju. Dotyczy to usług telekomunikacyjnych świadczonych w formie infrastrukturalnego operatora wirtualnej sieci telefonii komórkowej (MVNO). Informacja i telekomunikacja to najbardziej perspektywiczny i zarazem dochodowy rodzaj działalności gospodarczej XXI wieku.

Echo Investment

Spółka od kilkunastu lat notuje dynamiczny rozwój. Jej ambicje sięgają poza granice Polski, co stwarza szanse dalszego rozwoju i poprawy wyników. Dobrze oceniam wstrzymanie projektów mieszkaniowych i zwiększenie aktywności w segmencie rynku nieruchomości handlowych i biurowych. Na korzyść spółki przemawia utrzymanie na wysokim poziomie rentowności w zakresie powierzchni biurowych i handlowych, pomimo presji ze strony najemców.

Wojciech Szymon Kowalski

główny analityk Inwest Consulting

Noble Bank

Wyróżniłbym Noble Bank jako podmiot niszowy, ale o wyraźnie komplementarnym charakterze, np. przy ewentualnych połączeniach z innymi grupami bankowo-ubezpieczeniowymi. Konsolidacja tej branży jest nieunikniona.

Suwary

Na uwagę zasługują Suwary, ale najpierw potrzebna jest jakaś restrukturyzacja.

Petrolinvest

Petrolinvest, ale tylko pod warunkiem, że nie ma problemów z eksploatacją i poszukiwaniami ropy oraz ze swobodnym wywozem surowca za granicę.

Cyfrowy Polsat

Zdecydowanie Cyfrowy Polsat. Mają rozmach i speców od rozwijania kanałów (np. sportowych). Oferta programowa jest najbardziej kompatybilna z profilem społeczno- -zawodowym mieszkańców. Spółka nie angażuje się w grę polityczną i to jest dodatkowa szansa na jeszcze większą oglądalność.

Cersanit

Zdecydowanie Cersanit, za markę i pozycję na rynku. Reprezentuje atrakcyjną i perspektywiczną branżę (choć o charakterze wybitnie cyklicznym, ale te cykle są tutaj długoletnie), choć nie wykorzystuje potencjału eksportowego.

Mirosław Saj

analityk BM DnB Nord

LC Corp.

Gospodarka radzi sobie coraz lepiej. Beneficjentem ożywienia staną się spółki budowlane, w tym deweloperskie. Wydaje się, że dołek deweloperzy mają za sobą i popyt na ich usługi powinien rosnąć.

Boryszew

Spółka sprzedała prawa do emisji CO2 i zasygnalizowała podobną możliwość w kolejnych kwartałach. Będzie to miało dobry wpływ na zyski spółki.

Bioton

Wydaje się, że rozpoczęty proces restrukturyzacji, zmiany w zarządzie oczyszczą złą atmosferę wokół spółki. Koncentracja na sprzedaży insuliny wspólnie z Bayerem w Chinach i Indiach powinna przynieść pozytywne efekty już w 2010 roku.

Cyfrowy Polsat

To główna inwestycja. Skutecznie odbiera rynek konkurencji.

Barlinek

Mimo kryzysu spółka zwiększa przychody i zysk operacyjny. Absolutny lider na perspektywicznym rynku ukraińskim.

Marcin Stebakow

analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

Getin Holding

Połączenie z Noble Bank zwiększą skalę działania spółki, co zwiększy też jej wartość. Obecnie C/WK dla Getinu wynosi 1,51. To około 29 proc. poniżej średniej dla sektora bankowego.

Boryszew

Inwestor posiada zdywersyfikowany portfel, którego trzon stanowią spółki przemysłowe działające w branży metalowej. Działalność, a tym samym wyniki spółek są ściśle powiązane z koniunkturą w budownictwie, cenami metali. Biorąc pod uwagę szereg planowanych inwestycji infrastrukturalnych w naszym kraju, można zaryzykować stwierdzenie, iż inwestycja w te spółki okaże się dobrym rozwiązaniem.

Brak typu ze względu na potencjalny konflikt interesów. Ryszard Krauze jest głównym akcjonariuszem BDM.

Cyfrowy Polsat

Zygmunt Solorz-Żak jest udziałowcem multimedialnych ATM Grupa oraz Cyfrowego Polsatu. Obydwie multimedialne spółki należą do defensywnych — ich współczynnik beta wynosi 0,4-0,5. W przypadku Cyfrowego Polsatu zagrożeniem są zintensyfikowane działania konkurencji: Cyfry+ oraz telewizji n.

Barlinek, Synthos

Ciekawie prezentuje się producent podłóg drewnianych Barlinek oraz chemiczny Synthos. Aktualna wycena rynkowa pierwszej z nich (C/WK=4,0 i C/Z=26,2) może okazać się w tym momencie wygórowana. Z kolei na działalność Synthosu, którego wycena jest zbliżona do innych spółek chemicznych z GPW, należy patrzeć przez pryzmat głównych odbiorców: Goodyear, Michelin, Continental, Stomil Olsztyn, Dębica.

Maciej Zbiejcik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu