Analityk poleca, fundusz sprzedaje

opublikowano: 29-08-2018, 22:00

Aegon OFE sprzedał część akcji PKP Cargo i zmniejszył udział w akcjonariacie przewoźnika z 5,32 do 4,81 proc.

Stało się to dzień po tym, jak Michał Sztabler, analityk Domu Maklerskiego Noble Securities, wydał rekomendację „kupuj” dla akcji przewoźnika i podniósł cenę docelową do 62,7 zł. Ekspert podkreśla, że to pokłosie zdecydowanej poprawy efektywności rentowności biznesu w pierwszym półroczu.

— Pozytywnym zaskoczeniem jest dynamiczny wzrost jednostkowych stawek frachtu. Wzrost kosztów dotyczył przede wszystkim pozycji zmiennych, jak energia i paliwo, najem wagonów, dostęp do infrastruktury — dodaje Michał Sztabler.

Jego zdaniem, w tym roku zysk netto PKP Cargo wyniesie 218 mln zł (wobec 82 mln zł w ubiegłym roku), a jego część — tyle że niewielka — trafi do akcjonariuszy w formie dywidendy. Specjalista szacuje ją na 1,32 zł na akcję. Michał Sztabler dostrzega ryzyko przeinwestowania oraz wiążące się z wysokim udziałem kosztów stałych, co przekłada się na niską elastyczność w sytuacji pogorszenia koniunktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil ZAtoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy