Analityk wstrzelił się w dołek

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Scenariusz poprawy w finansach spółek energetycznych nie jest zagrożony. Jest też szansa na dywidendy, uważa Kamil Kliszcz z DM mBanku.

21 czerwca indeks WIG-Energia osiągnął wartość 2060 pkt. Trzy dni później zwyżkował o 1,9 proc., a rozpoczęta wówczas zwyżkowa seria zatrzymała się na poziomie 2258 pkt. 10-procentowy wzrost w krótkim czasie nie należał w ostatnich pięciu latach do rzadkości, ale zwykle była to pułapka, która poprzedzała kolejna falę wyprzedaży. W raporcie z 25 czerwca Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz w DM mBanku, podtrzymał pozytywne nastawienie do sektora i rekomendacje „kupuj” dla Enei, Energi, PGE i Tauronu.

Nie dał natomiast jednoznacznej odpowiedzi na zadane w tytule raportu pytanie „Kiedy skończy się dramat na WIG-Energia?”. Najlepszym tego odzwierciedleniem jest wycena spółek na poziomie 0,2-0,4 wartości księgowej. Ekspert jest jednak przekonany, że scenariusz znacznej poprawy wolnych przepływów pieniężnych w spółkach z sektora nie jest zagrożony, a katalizatorem do jego zdyskontowania może być ostateczne uruchomienie rekompensat za obniżki cen energii. Jego zdaniem po nowelizacji ustawy wydaje się już ono bardzo bliskie.

„Zwracamy też uwagę na ewolucję rządowego podejścia do transformacji w kierunku OZE i potężne środki na jej realizację w postaci funduszu modernizacyjnego” — dodaje Kamil Kliszcz.

Potencjalnie jest to nawet 17 mld EUR, a bez puli solidarnościowej 10 mld EUR. Kamil Kliszcz uważa, że nie można wykluczyć powrotu spółek do wypłaty dywidend, szczególnie że — jego zdaniem — w kolejnych latach budżet państwa może zgłaszać większe potrzeby, a bilanse spółek przestaną już puchnąć.

„Dług netto do EBITDA powinien spaść z obecnych 2,3 do 1,4 na koniec 2021 r.” — prognozuje analityk.

Raport dostępny jest na stronie internetowej brokera.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu