Analityk wstrzelił się w dołek

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Scenariusz poprawy w finansach spółek energetycznych nie jest zagrożony. Jest też szansa na dywidendy, uważa Kamil Kliszcz z DM mBanku.

21 czerwca indeks WIG-Energia osiągnął wartość 2060 pkt. Trzy dni później zwyżkował o 1,9 proc., a rozpoczęta wówczas zwyżkowa seria zatrzymała się na poziomie 2258 pkt. 10-procentowy wzrost w krótkim czasie nie należał w ostatnich pięciu latach do rzadkości, ale zwykle była to pułapka, która poprzedzała kolejna falę wyprzedaży. W raporcie z 25 czerwca Kamil Kliszcz, dyrektor departamentu analiz w DM mBanku, podtrzymał pozytywne nastawienie do sektora i rekomendacje „kupuj” dla Enei, Energi, PGE i Tauronu.

Nie dał natomiast jednoznacznej odpowiedzi na zadane w tytule raportu pytanie „Kiedy skończy się dramat na WIG-Energia?”. Najlepszym tego odzwierciedleniem jest wycena spółek na poziomie 0,2-0,4 wartości księgowej. Ekspert jest jednak przekonany, że scenariusz znacznej poprawy wolnych przepływów pieniężnych w spółkach z sektora nie jest zagrożony, a katalizatorem do jego zdyskontowania może być ostateczne uruchomienie rekompensat za obniżki cen energii. Jego zdaniem po nowelizacji ustawy wydaje się już ono bardzo bliskie.

„Zwracamy też uwagę na ewolucję rządowego podejścia do transformacji w kierunku OZE i potężne środki na jej realizację w postaci funduszu modernizacyjnego” — dodaje Kamil Kliszcz.

Potencjalnie jest to nawet 17 mld EUR, a bez puli solidarnościowej 10 mld EUR. Kamil Kliszcz uważa, że nie można wykluczyć powrotu spółek do wypłaty dywidend, szczególnie że — jego zdaniem — w kolejnych latach budżet państwa może zgłaszać większe potrzeby, a bilanse spółek przestaną już puchnąć.

„Dług netto do EBITDA powinien spaść z obecnych 2,3 do 1,4 na koniec 2021 r.” — prognozuje analityk.

Raport dostępny jest na stronie internetowej brokera.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane