Anne i Zygmunt w setce największych myślicieli

W rankingu Global Thought-Leader żona polskiego ministra wyprzedziła nawet twórcę WWW

Ilu wybitnych myślicieli ma Polska? Złośliwi powiedzą, że pewnie jakieś 38 mln, bo niemal każdy Polak zna się na wszystkim, a na pewno na polityce, sporcie i pogodzie. Prawda jest jednak inna, bo według najnowszego rankingu, przygotowanego przez Gottlieb Duttweiler Institut (GDI), mamy zaledwie jednego myśliciela, którego wpływy nie znają granic — to Zygmunt Bauman i jego „płynna nowoczesność”.

Zobacz więcej

PRZYBIJAMY PIĄTKĘ: Anne Applebaum jest piątą kobietą na liście największych myślicieli. W pierwszej setce rankingu jest jednak zaledwie 16 kobiet, a to oznacza, że dyskusja o przyszłości świata zdominowana jest przez mężczyzn. [FOT. PAP]

W rankingu 100 największych myślicieli zajął 73. miejsce. Drugim polskim akcentem jest żona obecnego ministra spraw zagranicznych — Radosława Sikorskiego. Anne Applebaum jest dziennikarką i intelektualistką z USA.

Jako ceniona za oceanem ekspertka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej wyprzedziła nawet prof. Baumana, jednego z twórców koncepcji postmodernizmu — ponowoczesności, płynnej i późnej nowoczesności, zajmując w rankingu 27. pozycję, tuż przed znanym lingwistą Noamem Chomskym, ekonomistą Kennethem Rogoffem, a nawet samym twórcą WWW Timem Bernersem-Lee.

Applebaum jest żoną Polaka, ale przy jej nazwisku widnieje narodowość amerykańska. Karin Frick, Peter Gloor i Detlef Gürtler, autorzy nowego rankingu niemieckiego instytutu, przyznają, że żyjemy w czasach, w których mamy o wiele więcej sposobów badania wpływu myślicieli i tworzonych przez nich idei.

Nowoczesne media i metody komunikacji dostarczają tony informacji. W różnych dziedzinach życia rankingi i oceny mogą być tworzone w ułamku sekundy na podstawie najpopularniejszych tematów na Twitterze lub w Wikipedii, a także danych dotyczących sprzedaży z Amazon.com, najczęściej oglądanych wideo na YouTube czy najczęściej wyszukiwanych terminów w wyszukiwarce Google.

GDI postanowił wykorzystać dobrodziejstwa nowych technologii i stworzył listę, której celem była identyfikacja najbardziej wpływowych współczesnych myślicieli i pomysłów.

Przygotował ranking Global Thought-Leader wspólnie z Peterem Gloorem i jego firmą Galaxyadvisors, a korzystał ze specjalnego oprogramowania mierzącego wpływ poszczególnych postaci w czymś, co nazwano infosferą. W skrócie metodologia wyglądała tak: na wstępie autorzy rankingu wybrali 200 myślicieli z wszystkich dyscyplin, a następnie mierzyli ich wpływ w dwóch różnych środowiskach, czyli blogosferze i wikisferze. Każdy był badany m.in. w odniesieniu do natężenia dyskusji wokół jego osoby i koncepcji. Wbrew przekonaniu, że dziś już mało kto zajmuje się filozofią, w czołówce zestawienia wylądowało sporo filozofów z Peterem Singerem i Sławojem Żiżkiem na czele.

Pierwsze miejsce zdobył jednak Al Gore, były kandydat na prezydenta USA, autor książek i piewca walki z globalnym ociepleniem. Wysoką pozycję zajął Elon Musk, charyzmatyczny przedsiębiorca, produkujący m.in. samochody elektryczne Tesla. Jako 43-latek Amerykanin jest też najwyżej sklasyfikowanym myślicielem poniżej 50. roku życia. Szczególnie interesująca z perspektywy gospodarki wydaje się kolejność ekonomistów.

Najwyżej, bo na 10. pozycji, sklasyfikowany jest Brytyjczyk Nicholas Stern, który zajmuje się głównie ekonomią zmian klimatycznych, a więc dość nośnym tematem.

Miejsce 19. ma Joseph Stiglitz, specjalizujący się w zagadnieniach globalizacji, a 23. Esther Duflo, francuska ekonomistka, która poświęca się sprawom społecznym, w tym zjawisku biedy. Wysoko jest także Ngozi Okonjo-Iweala, znana nigeryjska ekonomistka i obecna minister finansów afrykańskiego państwa.

Myśliciele według GDI

1. Al Gore — autor, polityk

2. Jürgen Habermas — socjolog

3. Peter Singer — filozof

4. Sławoj Żiżek — filozof

5. Daniel Dennett — filozof

6. Elon Musk — przedsiębiorca

7. Lawrence Lessig — prawnik

8. Jared Diamond — biolog ewolucjonista

9. Suzanna Arundhati Roy — pisarka

10. Nicholas Stern — ekonomista

.....................................

27. Anne Applebaum — pisarka i dziennikarka

.....................................

73. Zygmunt Bauman — socjolog

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu