Antybakteryjne poręcze

BAW
opublikowano: 19-04-2018, 22:00

W AGH powstał demonstracyjny przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych.

Wydział Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (SGH) zaproponował miedziane przeciwdrobnoustrojowe poręcze i uchwyty, a także inne wyroby z powierzchniami dotykowymi. To rozwiązanie dla miejsc użyteczności publicznej, m.in. szpitali, dworców, lotnisk, autobusów, tramwajów, szkół, uczelni, hal sportowych, kin. Miedź, charakteryzująca się wysoką przewodnością elektryczną, wykorzystywana jest głównie w energetyce. Prócz tego ma niezwykle cenne działanie prozdrowotne, które było już znane w starożytności. Egipcjanie używali miedzi do uzdatniania wody pitnej, a Persowie przy złamaniach i urazach.

Hipokrates zalecał stosowanie miedzi w leczeniu otwartych ran i podrażnień skórnych. Jedną z najczęstszych dróg rozpowszechniania się groźnych dla organizmu infekcji są powierzchnie klamek, włączników oświetlenia czy poręczy schodowych. Wykonane z tworzyw sztucznych czy stali łatwo mogą zostać zastąpione miedzią lub jej stopami, których właściwości przeciwdrobnoustrojowe polegają na trwałej eliminacji bakterii z powierzchni dotykowych w czasie od jednej do kilku godzin. Oprócz AGH wdrożeniem miedzianych poręczy łóżek i krzeseł, stojaków na kroplówki czy włączników oświetlenia może pochwalić się m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. W system miedzianych, antybakteryjnych poręczy Solaris wyposażył swój autobus Urbino. Balustrady i poręcze schodowe, zainstalowane na trzech piętrach klatki schodowej i składające się z 5 tysięcy różnych elementów, powstały w ramach projektu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nad rozwiązaniem pracowało Konsorcjum Antybakter w składzie: Wydział Metali Nieżelaznych AGH, Katedra Mikrobiologii UJ CM oraz Europejski Instytut Miedzi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu