Antymonopolowy w akcji

GRA,JK
opublikowano: 06-03-2009, 00:00

Orzeł Biały nie może kupić Baterpolu, a Agros Nova ma tylko warunkową zgodę na fuzję z Kotlinem. To decyzje UOKiK.

Orzeł Biały nie może kupić Baterpolu, a Agros Nova ma tylko warunkową zgodę na fuzję z Kotlinem. To decyzje UOKiK.

Po raz pierwszy od ponad dwóch lat Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zakaz koncentracji przedsiębiorców. Nie zgodził się na przejęcie przez Orzeł Biały Baterpolu, spółki zależnej Impexmetalu.

Orzeł Biały i Baterpol to bliźniacze spółki zajmujące się recyklingiem akumulatorów. Na polskim rynku to w zasadzie jedyne takie firmy, ale w skali globalnej muszą stawić czoło silnej konkurencji. By mieć większe szanse, postanowiły się połączyć. Nie przekonało to jednak UOKiK.

— Uznaliśmy, że w tym wypadku rynkiem właściwym jest rynek polski, a głównym argumentem była sytuacja na rynku złomu akumulatorowego. W przypadku przejęcia Baterpolu przez Orła Białego podmioty zajmujące się zbieraniem i skupem złomu zostałyby pozbawione alternatywy w zakresie jego sprzedaży. Tym bardziej że eksport złomu jest utrudniony, ponieważ od kilku lat żadna firma na tym rynku nie otrzymała pozwolenia na sprzedaż za granicą — wyjaśnia Robert Kamiński, dyrektor departamentu kontroli i koncentracji w UOKiK.

Orzeł Biały zamierza odwołać się od tej decyzji. Jeśli to mu się nie uda — może mieć problem, ponieważ Baterpol mógłby trafić w ręce któregoś z zagranicznych konkurentów. Prezes Impexmetalu deklaruje bowiem, że nie zrezygnuje z zamiaru sprzedaży spółki.

UOKiK ogłosił też wczoraj, że tylko warunkowo zgodzi się na połączenie firm Agros Nova i Kotlin.

— Absolutnie nie zamierzamy nadmiernie ingerować w plany fuzji przedsiębiorców. Jednak jesteśmy zmuszeni do blokowania takich przedsięwzięć wtedy, gdy koncentracje mogłyby doprowadzić do uzyskania przez połączone podmioty pozycji dominującej na rynku, a tym samym uderzających w konkurencję — tłumaczy Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.

W 2008 r. kierowany przez nią urząd prowadził 197 spraw "fuzyjnych". Ani jedna nie zakończyła się decyzja odmowną (były 153 zgody i dwie warunkowe). Podobnie sytuacja wyglądała w 2007 r. Ostatni do tej pory zakaz koncentracji został wydany w 2006 r.

Eksperci wskazują, że okres trudniejszej sytuacji gospodarczej będzie sprzyjał okazyjnym przejęciom. Czy to oznacza, że zwiększy się liczba transakcji łączenia i przejęć firm?

— Raczej nie. Koncentracje przybierają na sile w czasie koniunktury gospodarczej. W ten sposób firmy starają się wzmocnić możliwości i pozycję rynkową. W czasie spowolnienia tendencje połączeniowe będą ograniczane — uważa szefowa UOKiK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA,JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Antymonopolowy w akcji