Aparat państwa napina muskuły

opublikowano: 21-08-2012, 00:00

ZŁOTA AFERA

Niezależnie od milionowych zamówień reklamowych, pisany obecnie inicjałem nazwiska prezes Amber Gold zasłużył się polskim mediom także w inny sposób. Mamy akurat środek urlopowej kanikuły i gdyby nie złota afera, trzeba byłoby wymyślać miałkie tematy ogórkowe. A tak jest rozpalający czytelnicze emocje samograj.

Uśpiony przez lata aparat państwa stopniowo napina muskuły i uderza we wroga publicznego numer jeden karzącą ręką sprawiedliwości. Z drugiej strony — trwa licytacja rozmaitych organów, kto wcześniej rozpoznał przekręty Amber Gold i podjął działania. Na przykład minister gospodarki Waldemar Pawlak wyhaczył w archiwach resortu epizod wykreślenia wrażej spółki z rejestru jako… domu składowego. Upoważniło to wicepremiera do radosnego obwieszczenia, że „jeżeli chodzi o ten epizod, to administracja zadziałała wystarczająco dobrze”. Pokrzepiająca jest za to informacja Komisji Nadzoru Finansowego, która systematycznie donosiła do różnych prokuratur na kilkanaście parabanków z prowadzonej przez nią czarnej listy.

Najważniejszy wczorajszy komunikat ministra Jarosława Gowina zawiera jeden konkret (czytaj na str. 9). W ciągu kilkunastu dni ma być gotowy projekt noweli, w myśl której sąd rozpatrujący dokumenty spółki (chodzi o Krajowy Rejestr Sądowy — KRS) uzyska automatyczny dostęp do Krajowego Rejestru Karnego (KRK). Tak się składa, że tydzień temu właśnie o niedowład relacji między KRS a KRK pytałem Donalda Tuska na jego „ojcowskim” spotkaniu z mediami. Premier swoim zwyczajem skręcił trochę nie na temat, akcentując przede wszystkim niezależność władzy sądowniczej. A jednak szybko się okazało, że klarują się pomysły załatania wieloletniej dziury prawnej, dotychczas dającej przekręciarzom nieograniczone możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Aparat państwa napina muskuły