Apator mocno rozczarował

KZ
opublikowano: 29-02-2008, 00:00

Niższy zysk netto i niższa dywidenda za 2007 r. — to nie mogło zachwycić właścicieli toruńskiej spółki.

Niższy zysk netto i niższa dywidenda za 2007 r. — to nie mogło zachwycić właścicieli toruńskiej spółki.

Na początek mamy dobrą wiadomość dla akcjonariuszy producenta aparatury pomiarowej. Po czterech kwartałach toruńska spółka miała 311,3 mln zł przychodów. To 6,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale uwaga! To także niespełna 3 proc. mniej od prognoz (320 mln zł). Większe odchylenie od wcześniejszych przewidywań dotyczy wyniku netto. Wyniósł 34,7 mln zł wobec prognozowanych 38 mln zł. Całoroczny wynik okazał się też o 8 proc. niższy od wypracowanego w 2006 r. W czwartym kwartale przychody grupy wyniosły 81,8 mln zł. Był to wynik zbliżony do osiągniętego pod koniec 2006 r. Zysk netto spadł natomiast o 23 proc., do 7,63 mln zł.

Przejściowe marże

Spółka tłumaczy, że przyczyną niższych wyników są zmiany w strukturze sprzedaży grupy. Wzrósł bowiem udział sprzedaży aparatury łącznikowej, na której osiągane są niższe marże. Zarząd zapewnia jednak, że ten rynek jest bardzo perspektywiczny, a niższa rentowność jest przejściowa. Podobnie rzecz ma się z eksportem. Według przedstawicieli spółki, ekspansja zagraniczna w pierwszym etapie wiąże się z niższymi marżami i wyższymi kosztami sprzedaży, jednak docelowo łączy się z efektem skali i rosnącą rozpoznawalnością marki na nowych rynkach.

Według prognozy opublikowanej wczoraj przez spółkę, tegoroczny zysk netto wyniesie 57 mln zł. To dałoby niemal 40-procentową dynamikę. Ale i tu jest haczyk. Na wynik netto złożą się dwa dodatkowe czynniki: włączenie od kwietnia do konsolidacji spółki PoWoGaz i sprzedaż 1,3 mln akcji samego Apatora przez jego spółkę zależną Apator Mining (po 20 zł za sztukę).

— Po wyłączeniu tego zdarzenia wynik końcowy grupy wyniesie 37 mln zł, a więc jest to znacznie słabiej od naszych oczekiwań — komentuje Michał Sztabler z DM PKO BP.

Mniejsza wypłata

Spółka zadeklarowała też wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję z zysku za ubiegły rok. To mniej niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Z zysku za 2006 r. płaciła bowiem 80 gr na jeden walor. Część dywidendy za 2007 r. została już wypłacona w grudniu w ramach zaliczki (20 gr). Reszta trafi na konta akcjonariuszy w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu