Apple traci szefową sprzedaży

ŁO, Bloomberg
opublikowano: 06-02-2019, 12:37

Angela Ahrendts po pięciu latach opuści koncern z Cupertino, aby skupić się na nowych celach osobistych i zawodowych.

Tajemnicze wyjaśnienie powodów odejścia tylko podsyca spekulacje. Decyzja menedżerki jest zaskoczeniem dla całego rynku, bo Ahrendts była jedną z kluczowych postaci w kierownictwie Apple. Stanowisko szefowej ds. sprzedaży objęła w 2014 r.  

Zobacz więcej

Angela Ahrendts

Bloomberg

Ahrendts zwolni swoje biuro w kwietniu. Apple nie rozpoczyna jednak procesu rekrutacji następcy 58-letniej menedżerki. Koncern ogłosił, że jej obowiązki przejmie Deirdre O’Brien, szefowa działu zasobów ludzkich, która będzie teraz wiceprezesem odpowiedzialnym zarówno za sprzedaż, jak i HR. O’Brien ma odpowiadać bezpośrednio przed prezesem Timem Cookiem.  

Ahrendts w czasie swojej pracy w Apple powiększyła bazę sklepów producenta iPhone’ów o nowe obiekty m.in. w Meksyku, Singapurze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koncern ma teraz ponad 500 sklepów w około 25 krajach. Agencja Bloomberg podaje, że w pięć lat menedżerka zarobiła co najmniej 170 mln USD, jeśli wziąć pod uwagę nie tylko wynagrodzenie podstawowe, ale także bonusy i nagrody w akcjach.  

Wcześniej była prezesem modowego giganta Burberry Group. W zeszłym tygodniu w wywiadzie dla magazynu „Vogue” powiedziała, że brakuje jej pewnych rzeczy z branży modowej.

Apple opublikował w minionym tygodniu wyniki finansowe. Przychody producenta iPhone’ów zmniejszyły się w okresie październik-grudzień 2018 r. (I kwartale roku finansowego) o 5 proc w ujęciu rocznym do poziomu około 84,3 mld USD, przy czym sprzedaż w Chinach zmniejszyła się aż o 27 proc. i stanowiła 15 proc. całości sprzedaży. 

Przychody ze sprzedaży iPhone’ów spadły o 15 proc., ale wzrosły w przypadku wszystkich pozostałych kategorii.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy