Arabski bank kupił system made in Poland

Kamil Kosiński
21-11-2011, 00:00

Lubelska firma eLeader zdobyła prestiżowy kontrakt u arabskiego odpowiednika PKO BP.

We wrześniu 2011 r. National Bank of Kuwait (NBK) uruchomił system bankowości mobilnej. Jego producentem jest lubelska firma eLeader, którą wybrano spośród 17 oferentów.

— Polska nie jest może postrzegana jako kraj nowoczesnych technologii, ale na Bliskim Wschodzie wizerunek kraju europejskiego daje nam równe szanse w zdobywaniu kontraktów w rywalizacji z dostawcami z całego świata — zaznacza Dobromir Piekarski, prezes spółki eLeader. Zdaniem Marka Filipiaka, właściciela firmy Psiloc (która tworzyła arabską wersję językową menu telefonów Nokii, a dziś produkuje m.in. aplikację World Traveler fabrycznieinstalowaną w smartfonach Nokii), szef eLeadera jest po prostu zbyt skromny.

— Na pewno jest to spore osiągnięcie. Nie jesteśmy postrzegani jako kraj nowoczesnych technologii,ale Arabowie są mocno pragmatyczni. Dla nich liczą się cena i funkcjonalność rozwiązania — mówi Marek Filipiak. Prestiżu lubelskiej spółce dodaje pozycja nabywcy.

NBK to jedna z najważniejszych instytucji finansowych w regionie Zatoki Perskiej. W ostatnich latach bank otrzymywał tytuły najlepszego i najbezpieczniejszego banku na Bliskim Wschodzie w rankingach Global Finance, Euromoney i miesięcznika „The Banker”. Na koniec III kw. 2011 r. jego aktywa wynosiły 47,6 mld USD (156,9 mld zł), a zysk netto 819 mln USD (2,7 mld zł). To wyniki porównywalne z PKO BP, które w tym czasie miało 187 mld zł aktywów i 2,9 mld zł zysku. W Polsce lubelski dom software’owy jest znany głównie z produkcji systemów dla przedstawicieli handlowych. W sektorze bankowym zrealizował dotychczas dwa wdrożenia. Niemal w tym samym czasie co w Kuwejcie jego system ruszył w Banku Zachodnim WBK. Od początku 2009 r. działa zaś w Raiffeisen Bank Polska.

Korzysta z niego około 10 tys. użytkowników. W Kuwejcie, którego ludność jest porównywalna z aglomeracją warszawską, zaledwie w ciągu miesiąca po aplikację sięgnęło 20 tys. klientów NBK. Na razie można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych zaledwie dwóch producentów — Apple i Research In Motion (marka BlackBerry). W przypadku Apple'a aplikacja działa nie tylko na telefonach iPhone i tabletach iPad, ale też odtwarzaczach multimediów iPod touch.

— To bank zdecydował o wyborze urządzeń BlackBerry i Apple jako pierwszych. Jednak nasza aplikacja może pracować także w telefonach z Androidem, Symbianem i Windows Phone. Wdrożenie zostało podzielone na etapy i lada dzień spodziewamy się decyzji, który z tych systemów będzie następny — wyjaśnia Dobromir Piekarski.

OKIEM EKSPERTA

To drzwi do regionu

MAREK KŁOCZKO

sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarczej

Kontakty gospodarcze Polski z krajami arabskimi są bardzo różne. Niezależnie od ogólnej wspólnoty kulturowej, każdy z krajów arabskich ma inną specyfikę. Algieria i Syria to kraje socjalistyczne, w takim rozumieniu jak Polska 30 lat temu. Interesy prowadzi się tam inaczej niż w Arabii Saudyjskiej,

Kuwejcie czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Te z kolei mają pieniądze, plany rozwojowe i dążą do dywersyfikacji partnerów biznesowych, by nie być skazanym na współpracę wyłącznie z Europą Zachodnią i USA. Sam Kuwejt, po odbudowie ze zniszczeń wojennych, wraca do roli regionalnego pośrednika. Wejście do tego kraju to uchylenie drzwi do innych państw regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Arabski bank kupił system made in Poland