ArchiDoc buduje największe w Polsce archiwum

opublikowano: 24-03-2021, 20:00

13,5 mln zł wyda spółka z grupy Oasis na rozbudowę archiwum w Chorzowie do 20 tys. m kw.

ArchiDoc, spółka zarządzająca dokumentami, ma w Chorzowie, gdzie znajduje się jej siedziba, nieliche archiwum: 15 tys. m kw. powierzchni, na której może pomieścić 50 tys. metrów bieżących dokumentacji, co oznacza, że gdyby je ustawić obok siebie, miałyby tyle, ile obwód ziemi plus trasa z Warszawy do Tokio. Teraz należąca do irlandzkiej grupy Oasis firma inwestuje 13,5 mln zł w rozbudowę archiwum o 5 tys. m kw. Akta będą składowane na regałach o wysokości 11 m, co spowoduje, że ArchiDoc będzie mieć trzykrotnie większe możliwości przechowywania, niż wynoszą zbiory zgromadzone przez Archiwa Państwowe.

— Rozbudowa centralnego magazynu archiwistycznego jest związana z jednej strony z konsolidacją powierzchni, na której przechowujemy dokumenty naszych klientów, a z drugiej z rozwojem biznesu i pozyskiwaniem nowych zleceń. Pandemia dodatkowo przyspieszyła ten proces — mówi Konrad Rochalski, prezes spółki ArchiDoc i dyrektor zarządzający Oasis Group w Polsce.

Drugie archiwum spółki znajduje się w Sokołowie pod Warszawą.

To jej kolejna w tym roku inwestycja — w lutym otworzyła w Katowicach centrum obsługi wniosków przeznaczone dla banków i instytucji finansowych. Zatrudni w nim 120 analityków.

W 2019 r. firma otworzyła centrum operacyjne w Łodzi, w którym zatrudni 150 osób. Takie centra firmy znajdują się także w Chorzowie, Warszawie, Sokołowie i Młochowie. ArchiDoc ma również około 50 kancelarii. W całej spółce pracuje nieco ponad 1 tys. osób.

W 2019 r. spółka zwiększyła przychody z 51,9 do niemal 70,8 mln zł, a zysk netto z blisko 3,3 do prawie 4,6 mln zł. Konkurencyjny, wywodzący się z USA, Iron Mountain Polska zanotował w tym samym okresie 91,9 mln zł przychodów (90,4 mln zł rok wcześniej) i 6,2 mln zł zysku (wobec 1,6 mln zł w 2018 r.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane