ARP kupi obligacje Polimeksu

  • Emil Górecki
opublikowano: 12-09-2014, 17:28

Agencja Rozwoju Przemysłu, która w styczniu 2013 r. objęła akcje budowlanego Polimeksu-Mostostalu, kolejny raz ratuje ja przed upadłością. Właśnie zdecydowała o nabyciu obligacji spółki.

Decyzja jest warunkowa i uzależniona od formalnego zamknięcia restrukturyzacji finansowej, które powinno nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia. Wówczas ARP obejmie pięcioletnie obligacje o wartości ok. 132 mln zł. Część z nich stanowić będą  obligacje zamienne, które będzie mogła wymienić na akcje po cenie 4 gr za sztukę i dojść do zakładanego wcześniej poziomu blisko 33 proc. w kapitale spółki.

Emisja obligacji powiązana jest z konwersją zobowiązań wobec wierzycieli finansowych na kapitał własny spółki. Łączna wartość konwersji może wynieść około 0,5 mld zł po średniej cenie 17,5 gr za akcję. Skala konwersji jest precedensowa. Będzie to jedna z największych restrukturyzacji finansowych w Polsce.

Zarząd ARP zapewnia, że decyzja o nabyciu obligacji poprzedzona była wnikliwymi analizami szans i zagrożeń związanych z sytuacją Polimeksu. Istotna była ocena deklarowanego zaangażowania wierzycieli finansowych w dalszym procesie restrukturyzacji, a także „test prywatnego inwestora” przygotowany przez jedną z czterech największych firm doradczych.

W 2012 r. ARP za 150 mln zł objęła akcje, które dają jej obecnie 20,44 proc. w kapitale spółki. Dodatkowo wspierała ją odkupując aktywa nieoperacyjne: spółki zależne i nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu