ARP łączy dawców i biorców innowacji

opublikowano: 15-08-2018, 22:00

Wykorzystywanie przez przedsiębiorców już sprawdzonych nowatorskich rozwiązań to dobry sposób na rozwój biznesu.

Od kilku dni firmy MŚP i start-upy, które chcą stać się posiadaczami oryginalnych technologii, mogą powalczyć o dotacje z działania 2.2 programu Inteligentny Rozwój (Sieć Otwartych Innowacji).

— Istnieje wiele rozwiązań innowacyjnych, które mogą znacząco wspomóc rozwój przedsiębiorstw. Firmy, które chcą skutecznie konkurować na rynku, muszą jednak postawić na technologie, które przyniosą im konkretne korzyści — mówi Marta Kaniewska, starszy konsultant w dziale doradztwa biznesowegoi zarządzania innowacjami w Crido.

Organizatorem naboru jest Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP). Granty pokryją koszty zakupu technologii lub uzyskania do niej licencji, patentów, know- -how i innych praw własności intelektualnej. Na to ARP przeznaczyła 78 mln zł. Nowością w konkursie są dotacje na usługi związane z doradztwem prawnym, patentowym, technologicznym i wyceną wartości niematerialnych i prawnych. Na ten cel zarezerwowano 18 mln zł.

— Granty pokryją do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Zakres wspomnianych usług obejmuje m.in. due diligence [wielopłaszczyznową analizę — przyp red.] pod względem technologicznym, audyt innowacyjności przedsiębiorstwa, analizę otoczenia rynkowego i konkurencji w kontekście dostępnych rozwiązań, a także ocenę ich innowacyjności — wylicza Magdalena Kosewska-Kwaśny, partner w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Każda spółka zlokalizowana poza województwem mazowieckim może otrzymać wsparcie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. W przypadku firm działających na Mazowszu będzie to 80 proc. Natomiast pułap dla graczy, którzy korzystali z takiej pomocy w ciągu ostatnich trzech lat, wyniesie 50 proc. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na zakup technologii, może liczyć na wsparcie do 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. To oznacza, że maksymalna wartość grantu wynosi 200 tys. EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu