ARP Venture wydaponad 300 mln zł

opublikowano: 17-11-2014, 00:00

Państwowa agencja dofinansuje komercjalizację technologii. Na oku już ma 20 projektów i pomysł na znalezienie kolejnych.

Kolejna państwowa spółka będzie inwestować w innowacje. Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła, że jej fundusz ARP Venture zainwestuje ponad 300 mln zł.

NAZWA ZOBOWIĄZUJE:
NAZWA ZOBOWIĄZUJE:
Agencja Rozwoju Przemysłu — jak sama nazwa wskazuje — wspiera rozwój. Nie ma rozwoju bez innowacji — uważa Aleksandra Magaczewska, prezes ARP.Aleksandra Magaczewska, prezes ARP.
ARC

— Rejestracja funduszu zakończy się w tym miesiącu, ale już analizujemy 20 projektów. To oferta dla innowacyjnych firm z sektora ma- łych i średnich firm (MŚP). ARP Venture będzie inwestorem i aktywnym doradcą biznesowym — zapowiada Aleksandra Magaczewska, prezes ARP.

Jak to działa

Jej zdaniem, instrumentu typu Corporate Venture Capital działającego na potrzeby przemysłu brakuje w naszym kraju. Szefowa agencji zaznacza, że nie będzie wchodzić w branże typowe dla funduszy VC, jak internet czy social media. Spółka zainwestuje w projekty w tzw. drugiej fazie, czyli na etapie komercjalizacji i rozwoju produkcji seryjnej. Na jeden przeznaczy 5-15 mln zł przy objęciu do 30 proc. udziałów na maksymalnie pięć lat.

— Liczymy na współudział partnerów przemysłowych, spółek skarbu państwa. Już z nimi rozmawiamy i są zainteresowane. Jeśli inwestor branżowy zaangażuje się kapitałowo, będzie miał pierwszeństwo przy wykupie naszych udziałów — zapowiada Piotr Krzyżewski, prezes ARP Venture.

Agencja stawia na model smart money — zaoferuje firmie nie tylko kapitał, ale również wsparcie w zarządzaniu czy know-how partnera branżowego. Choć budżet już jest zapewniony, ARP liczy na pieniądze z Brukseli. Dzięki nim całkowity portfel agencji na innowacje mógłby urosnąć do 1,3 mld zł.

— Staramy się o unijne fundusze dla ARP Venture. Będziemy wnioskować o unijne dofinansowanie także do innego projektu: brokera innowacji — mówi prezes ARP.

Patent na patenty

To platforma z bazą patentów i licencji, które dziś nie są wykorzystywane, tzw. rezerwy technologicznej. ARP chce te rozwiązania znaleźć w firmach, ale także na półkach uczelni czy instytutów badawczych. Agencja zamierza kojarzyć spółki MŚP, które szukają rozwiązań, z dużymi firmami czy ośrodkami badawczymi dysponującymi innowacjami. Potem, o ile wdrożenie się powiedzie, z kapitałem może wejść ARP Venture.

— Na rynku przybywa funduszy VC, a liczba innowacyjnych projektów jest ograniczona. Dzięki brokerowi innowacji będziemy w stanie „wyhodować” sobie projekty do wsparcia — uważa Piotr Krzyżewski. ARP inwestuje w innowacje w ramach nowej strategii, którą zaprezentuje jeszcze w tym miesiącu. Agencja nie rezygnuje jednak z dotychczasowych zadań: restrukturyzacji i inwestycji. O innowacjach myślą dziś i inne państwowe podmioty. Na przykład PZU i NCBiR tworzą fundusz funduszy, który wesprze polską myśl techniczną kwotą sięgającą nawet 680 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane