ARP znów zabiega o pomoc państwa

Marcin Gesing
opublikowano: 27-05-2003, 00:00

Mimo zakończenia ubiegłego roku zyskiem Agencja Rozwoju Przemysłu będzie w tym roku potrzebowała na nowe zadania dodatkowego zastrzyku finansowego.

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) będzie potrzebowała większych środków, szczególnie w związku z realizacją zadań wynikających z ustawy o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy, a także na proces sanacji polskiego przemysłu stoczniowego.

— Tylko w związku z ustawą o pomocy publicznej liczymy w tym roku na dokapitalizowanie na poziomie około 180 mln zł, chociaż ostateczna wielkość tych środków zależeć będzie m.in. od wielkości wpływów z prywatyzacji — mówi Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

Zastrzega jednak, że ostateczna kwota będzie znana dopiero w drugiej połowie roku. Środki te będą jednak przeznaczone wyłącznie na program związany z ustawą o pomocy publicznej i nie będą wykorzystywane na inne zadania agencji. Znacznie więcej środków może pochłonąć program restrukturyzacji i konsolidacji polskiego przemysłu stoczniowego.

— Ostateczny program przebudowy sektora stoczniowego będziemy w stanie określić dopiero po zakończeniu restrukturyzacji stoczni w Gdyni i Gdańsku. Wtedy też będzie można więcej powiedzieć o potrzebach finansowych. Już dzisiaj wiadomo jednak, że jest to ogromne przedsięwzięcie — zauważa Arkadiusz Krężel.

Szef agencji ujawnił, że cały czas trwają prace nad programem pozyskiwania środków na modernizację polskich stoczni. Według jego szacunków, proces ten może wymagać zaangażowania finansowego ARP na poziomie kilkuset milionów złotych. Takie środki agencja będzie musiała dostać z zewnątrz. W ubiegłym roku ARP została dokapitalizowana pakietem akcji trzech giełdowych spółek: Telekomunikacji Polskiej, Stomilu Olsztyn i Kogeneracji. Do tej pory sprzedała akcje telekomu i Stomilu.

— Nie chcemy pozbywać się jeszcze Kogeneracji. Te akcje traktujemy jako aktywa gwarancyjne, które będą agencji potrzebne choćby do poręczeń kredytów dla stoczni w Szczecinie — wyjaśnia Arkadiusz Krężel.

W ubiegłym roku ARP miała 8,3 mln zł zysku netto, a jej aktywa wyniosły ponad 1,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ARP znów zabiega o pomoc państwa