ASML przedstawił optymistyczną prognozę

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 25-01-2023, 09:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Koncern ASML, jeden z największych na świecie i lider w Europie wśród projektantów i wykonawców zaawansowanych maszyn do produkcji układów scalonych oczekuje w bieżącym kwartale wyższej sprzedaży niż spodziewają się analitycy, informuje Bloomberg.

Centrala koncernu ASML Holding w Eindhoven, Holandia
Centrala koncernu ASML Holding w Eindhoven, Holandia
fot. EVA PLEVIER / Reuters / Forum

Holenderski potentat prognozuje, że w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. przychody ze sprzedaży wyniosą 6,1-6,5 mld EUR. To nieco więcej niż wynosi mediana projekcji analityków, kształtująca się na poziomie 6,07 mld EUR.

W całym 2023 r. sprzedaż spółki ma wzrosnąć aż o 25 proc.

W listopadzie ubiegłego roku, ASML informował, że do 2025 r. chce osiągnąć sprzedaż na poziomie 40 mld EUR zaś pięć lat później już 60 mld EUR.

W ostatnim kwartale 2022 r. firma odnotowała przychody w kwocie 6,4 mld EUR co pokryło się z konsensusem rynkowym. Lepszy od niego z kolei okazał się zysk netto, który wyniósł 1,8 mld EUR.

W całym 2022 r. ASML zrealizował sprzedaż netto na poziomie 21,2 mld EUR dostarczając klientom 317 maszyn łącznie wobec 286 sztuk rok wcześniej.

Prognoza ASML odbierana jest jako optymistyczna zważywszy na problemy z łańcuchami dostaw i napięciami geopolitycznymi, w tym związanymi z zakazem transferu i sprzedaży nowoczesnych technologii m.in. do Chin.

Sektor układów scalonych został dotknięty próbą ograniczenia przez Stany Zjednoczone eksportu najnowocześniejszych technologii do Państwa Środka, co zagraża ogólnemu popytowi. Jak wcześniej informował Bloomberg, Japonia i Holandia są gotowe uzgodnić nowe kontrole eksportu sprzętu do produkcji chipów do Chin.

ASML jest jednym z nielicznych producentów zaawansowanych maszyn litograficznych potrzebnych do produkcji półprzewodników średniej klasy oraz producentem jedynego w swoim rodzaju sprzętu potrzebnego do wytwarzania najnowocześniejszych chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane