Asseco SEE pełne optymizmu

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Wzrost organiczny i akwizycje przełożyły się na wyniki Asseco South Eastern Europe. Spółka ma wysoki portfel zamówień i planuje podzielić się zyskiem.

Nawet ponad 10 proc. rósł kurs akcji Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) w trakcie piątkowej sesji. Tak inwestorzy zareagowali na wyniki za trzeci kwartał, który okazał się bardzo udany dla informatycznej grupy. Jej zysk netto wyniósł w tym czasie 25 mln zł, był o 39 proc. wyższy niż rok wcześniej i o blisko 37 proc. powyżejkonsensu przygotowanego przez PAP Biznes. Przychody zamknęły się kwotą 229 mln zł, okazały się o 51 proc. wyższe rok do roku i o ponad 16 proc. przebiły konsens rynkowy. Wysoka dynamika wyników to pochodna wzrostu organicznego oraz konsolidacji wyników spółek, których nie było w grupie przed rokiem — Necomplus i Sonet.

Piotr
Jeleński, prezes Asseco SEE.
Zobacz więcej

Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE. Fot. Marek Wiśniewski

Przy niedawnej akwizycji hiszpańskiego Necomplusa Asseco SEE liczyło na zaistnienie na rynkach Ameryki Południowej. W minionym kwartale grupa zdobyła trzyletni kontrakt za ponad 4 mln EUR na rozbudowę i utrzymanie sieci terminali płatniczych w Peru. Przedstawiciele Asseco SEE mają coraz większe apetyty na ekspansję geograficzną — np. w Meksyku. Nie wyklucza, że w przyszłym roku może pojawić się w Egipcie. Asseco SEE w tym roku wydało już ponad 10 mln EUR na przejęcia. Choć teraz koncentruje się na integracji przejętych spółek i szukaniu synergii, nie wyklucza kolejnych, ale mniejszych transakcji. Jedna z nich możliwa jest jeszcze przed końcem roku. Z zysku za 2018 r., pomimo wydatków na akwizycje, Asseco SEE wypłaciło blisko 27 mln zł dywidendy. Polityka dzielenia się zyskami z akcjonariuszami ma się nie zmienić.

— Dywidenda na pewno nie będzie mniejsza niż w tym roku — deklaruje Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.

Będzie co dzielić. Zysk netto po trzech kwartałach wynosi 61 mln zł i jest o 36 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r. Całkowity portfel zamówień na ostatni kwartał roku ma wartość 50 mln EUR i jest o 45 proc. wyższy niż przed rokiem. Przedstawiciele spółki na razie lakonicznie wypowiadają się o perspektywach na przyszły rok.

— Ten rok będzie dobry, wiec baza na przyszły będzie wysoka, ale chcemy kontynuować wzrosty — mówi Piotr Jeleński.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy