Asseco SEE pełne optymizmu

opublikowano: 11-11-2019, 22:00

Wzrost organiczny i akwizycje przełożyły się na wyniki Asseco South Eastern Europe. Spółka ma wysoki portfel zamówień i planuje podzielić się zyskiem.

Nawet ponad 10 proc. rósł kurs akcji Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) w trakcie piątkowej sesji. Tak inwestorzy zareagowali na wyniki za trzeci kwartał, który okazał się bardzo udany dla informatycznej grupy. Jej zysk netto wyniósł w tym czasie 25 mln zł, był o 39 proc. wyższy niż rok wcześniej i o blisko 37 proc. powyżejkonsensu przygotowanego przez PAP Biznes. Przychody zamknęły się kwotą 229 mln zł, okazały się o 51 proc. wyższe rok do roku i o ponad 16 proc. przebiły konsens rynkowy. Wysoka dynamika wyników to pochodna wzrostu organicznego oraz konsolidacji wyników spółek, których nie było w grupie przed rokiem — Necomplus i Sonet.

Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.
Fot. Marek Wiśniewski

Przy niedawnej akwizycji hiszpańskiego Necomplusa Asseco SEE liczyło na zaistnienie na rynkach Ameryki Południowej. W minionym kwartale grupa zdobyła trzyletni kontrakt za ponad 4 mln EUR na rozbudowę i utrzymanie sieci terminali płatniczych w Peru. Przedstawiciele Asseco SEE mają coraz większe apetyty na ekspansję geograficzną — np. w Meksyku. Nie wyklucza, że w przyszłym roku może pojawić się w Egipcie. Asseco SEE w tym roku wydało już ponad 10 mln EUR na przejęcia. Choć teraz koncentruje się na integracji przejętych spółek i szukaniu synergii, nie wyklucza kolejnych, ale mniejszych transakcji. Jedna z nich możliwa jest jeszcze przed końcem roku. Z zysku za 2018 r., pomimo wydatków na akwizycje, Asseco SEE wypłaciło blisko 27 mln zł dywidendy. Polityka dzielenia się zyskami z akcjonariuszami ma się nie zmienić.

— Dywidenda na pewno nie będzie mniejsza niż w tym roku — deklaruje Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.

Będzie co dzielić. Zysk netto po trzech kwartałach wynosi 61 mln zł i jest o 36 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r. Całkowity portfel zamówień na ostatni kwartał roku ma wartość 50 mln EUR i jest o 45 proc. wyższy niż przed rokiem. Przedstawiciele spółki na razie lakonicznie wypowiadają się o perspektywach na przyszły rok.

— Ten rok będzie dobry, wiec baza na przyszły będzie wysoka, ale chcemy kontynuować wzrosty — mówi Piotr Jeleński.

Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
×
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane