Asseco SEE rośnie dwucyfrowo

opublikowano: 26-10-2022, 13:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa IT poprawiła wyniki we wszystkich segmentach i ma dobre perspektywy na czwarty kwartał. W przyszłym roku wyzwaniem będą m.in. koszty płac.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaka jest wartość portfela zamówień Asseco SEE
  • jak idą firmie przejęcia
  • jakiego wzrostu płac spodziewa się w przyszłym roku

Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE), które jest obecne w kilkunastu krajach, w tym na Bałkanach, w Turcji, Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii i Andorze, może być zadowolone z wyników za ostatni kwartał. Przychody w okresie od lipca do końca września zwiększyły się o 53 proc. do 88,1 mln EUR. Zysk operacyjny urósł o 18 proc. do 12 mln EUR, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej - o 29 proc. do 10,5 mln EUR.

- Wzrost wynika przede wszystkim z osiągnięć segmentu rozwiązań płatniczych, w szczególności linii odpowiedzialnej za utrzymanie i sprzedaż terminali płatniczych, oraz segmentu rozwiązań dla bankowości - mówi Piotr Jeleński, prezes Asseco SEE.

Sprzedaż w segmencie rozwiązań płatniczych wzrosła w trzecim kwartale o 59 proc. do 42,3 mln EUR. W segmencie tzw. rozwiązań dedykowanych zwiększyła się o 47 proc. do 28,4 mln EUR, a w segmencie rozwiązań dla bankowości - o 28 proc. do 15 mln EUR.

Portfel zamówień grupy na czwarty kwartał ma wartość 80,1 mln EUR i jest o 33 proc. większy r/r.

- Portfel zamówień wygląda bardzo przyzwoicie. Spodziewam się, że będziemy mieli dobre wyniki i spełnimy oczekiwania rynku – mówi szef Asseco SEE.

Mimo niepewności związanej z kryzysem w przyszłym roku firma chce utrzymać rentowność brutto na sprzedaży na tegorocznym poziomie, a nominalny zysk brutto na sprzedaży zwiększyć o kilkanaście procent.

Jednym z wyzwań będzie wzrost kosztów płac.

- Nadchodzący kryzys schłodzi oczekiwania płacowe, ale ciągle mamy odejścia z firmy motywowane dużo wyższymi wynagrodzeniami. Płacimy lepiej niż rynek, ale poniżej stawek oferowanych przez zachodnie firmy w ramach pracy zdalnej. 7-10-procentowa dynamika płac w przyszłym roku mnie nie zdziwi, podczas gdy wcześniej mieliśmy wzrosty rzędu około 5 proc. – informuje Piotr Jeleński.

Grupa mniej przejmuje się wpływem inflacji na rentowność kontraktów, gdyż w większości krajów ich wartość jest indeksowana.

Prezes ma nadzieję, że nadchodzący kryzys urealni wyceny firm IT, bo jego spółka prowadzi rozmowy o akwizycjach. Finiszuje w Albanii i Portugalii.

- Nasi lokalni menedżerowie cały czas szukają firm do przejęcia. Spółka w Albanii działa w sektorze finansowym, a w Portugalii ma w ofercie bramki płatnicze i rozwiązania dla e-commerce – informuje prezes Asseco SSE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane