Asset management bywa przedsionkiem FIZ

opublikowano: 09-07-2013, 08:25

Z ośmiu opcji zarządzania aktywami w Trigonie jedna niebawem zniknie, a dwie to namiastki funduszy zamkniętych.

Trigon Dom Maklerski oferuje w ramach usługi asset management pięć strategii inwestycyjnych. By skorzystać z czterech z nich, trzeba oddać w zarządzanie nie mniej niż 300 tys. zł. Przy strategii „Polskie perły” wystarczy 25 tys. zł, co jest odzwierciedleniem ceny kontraktu terminowego na WIG20 przy wartości indeksu na poziomie 2500 pkt. Najbardziej przystępna jest jednak strategia „Fixed income” — żeby z niej skorzystać, wystarczy 10 tys. zł. Strategia idzie jednak do lamusa.

Zobacz więcej

DLA NIECIERPLIWYCH: Fundusze inwestycyjne zamknięte z oferty Trigona emitują certyfikaty dwa razy w roku, więc ci, którzy nie chcą czekać, mogą wybrać usługę zarządzania aktywami o zbliżonym profilu — mówi Paweł Burzyński, wicedyrektor w Trigonie. [FOT. WM]

— Jeszcze rok temu mieliśmy kilkanaście strategii asset management, ale zamierzamy ograniczyć ich liczbę do sześciu. Strategia fixed income to zaszłość historyczna. W przyszłym roku nie będziemy już oferowali tego produktu — informuje Paweł Burzyński, wicedyrektor asset management w Trigonie Domu Maklerskim.

Przedsionki funduszy

Formalnie jednak strategii asset management będzie więcej niż sześć. Już teraz Trigon oferuje jeszcze strategię „Quantum”, która jest przedsionkiem do Trigon Quantum Absolute Return FIZ. — Fundusz emituje certyfikaty tylko dwa razy w roku. Jeśli klient chce zainwestować, nie czekając na najbliższą emisję certyfikatów, na okres przejściowy może skorzystać ze strategii asset management o zbieżnym profilu. W momencie emisji certyfikatów jego aktywa są przenoszone do funduszu — tłumaczy Paweł Burzyński. Minimalna wpłata to 250 tys. zł, co — jak w strategii „Polskie perły” — jest pochodną wartości kontraktów na WIG20. Wedle tej samej koncepcji co strategia quantum stworzona została strategia bezpieczna. Opiera się jednak na przygotowywanym dopiero funduszu zamkniętym, który certyfikaty będzie emitował co kwartał. Z będącej przedsionkiem funduszu usługi asset management można korzystać już dziś. Wystarczy 10 tys. zł. Po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego na utworzenie funduszu aktywa trafią do niego.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Różne strategie, różne opłaty

W typowych strategiach asset management dostępnych od 300 tys. zł, Trigon zaleca zaangażowanie na 2-3 lata. Nie wiąże się to jednak z formalnym zapisem w umowie. Gdyby klient chciał zrezygnować ze współpracy, obowiązuje go dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Korzystający z tych strategii mogą też tworzyć tzw. listy negatywne.

— To dla nas utrudnienie, ale klient jest panem. To on przynosi swoje oszczędności. Na razie nie było jednak przypadku, by ktoś zażądał listy negatywnej — mówi Paweł Burzyński. W trzech strategiach dostępnych od 300 tys. zł klient ponosi opłatę za zarządzanie i stawkę za sukces, czyli pobicie benchmarku.Może przy tym wybrać — niższa opłata za zarządzanie i wyższe success fee lub na odwrót. Powierzający Trigonowi 1 mln zł lub więcej mają przy tym niższe stawki opłaty za zarządzanie. W jednej strategii dostępnej od 300 tys. zł jest tylko prowizja od pobicia benchmarku, nie ma opłaty za zarządzanie. W pozostałych strategiach — w tym tych będących przedsionkiem do funduszy zamkniętych — poza opłatami za zarządzanie i sukces jest jeszcze opłata wstępna. Stawki wszystkich trzech opłat nie są przy tym zróżnicowane w zależności od wpłacanego kapitału. Każdy klient korzystający z usługi asset management musi się też liczyć z tym, że jego rachunek obciążą koszty prowizji maklerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu