Atutem Permedii są wysokie zyski

Maciej Zbiejcik
25-09-2006, 00:00

W tym roku prawie o połowę wzrosła wartość akcji Permedii. Na pewno pomogła w tym giełdowa hossa, ale duże znaczenie mają też dobre wyniki spółki zajmującej się produkcją pigmentów nieorganicznych, a także związków kobaltu i niklu. Lubelska firma może pochwalić się imponującą rentownością na tle sektora chemicznego oraz całej giełdy.

Wyniki pierwszego półrocza potwierdziły, że inwestorzy nieprzypadkowo zwrócili uwagę na akcje spółki. Rentowność sprzedaży brutto na poziomie 24,6 proc., operacyjna 21 proc. i netto ponad 17 proc. musi budzić uznanie. Średnia marża dla giełdowego sektora chemicznego to przecież nieco ponad 6 proc. w przypadku działalności operacyjnej. Rentowność netto branży wynosi zaś blisko 5 proc.

Lubelskiej spółce wyraźnie służy koniunktura gospodarcza, bo w pierwszym półroczu poprawiła o 20 proc. sprzedaż w segmencie związków niklu, pigmentów i wyrobów pozostałych. To rezultat przede wszystkim dużego ożywienia w przemyśle chemii budowlanej oraz tworzyw sztucznych. Aż 64 proc. przychodów firmy pochodzi z eksportu. Największym odbiorcą jej wyrobów jest Bochemie s.r.o. Bohumin, główny udziałowiec spółki, oraz Sochim Włochy.

Dobrze, że Permedia nie spoczywa na laurach i ma bardzo konkretny plan rozwoju. Zakłada on zwiększenie produkcji granulatów i koncentratów, co umożliwi ekspansję na rynku tworzyw sztucznych. Jednocześnie spółka chce umocnić pozycję w segmencie wykończeniowych materiałów budowlanych. W grę wchodzi także dalsza ekspansja na rynki zagraniczne, które zdominowane są przez konkurencję — na przykład we Włoszech, w Rosji, na Ukrainie, a nawet w Ameryce Północnej.

Istnieją jednak także czynniki, które mogą niekorzystnie wpływać na wyniki lubelskiej spółki. Popyt na pigmenty Permedii ograniczają praktyki stosowane przez firmy zagraniczne wobec producentów płytek ceramicznych. Dostarczają one urządzenia i linie produkcyjne — pod warunkiem stosowania przez pewien czas w produkcji wskazanych przez siebie surowców.

Do tego dorzucić należy ryzyko stosowania cen dumpingowych przez duże zagraniczne firmy produkujące pigmenty, co może wpłynąć na politykę cenową lubelskiej firmy. I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz — spółka jest uzależniona od dużego kontrahenta. Jest nim główny jej udziałowiec, na którego przypada ponad 90 proc. sprzedaży eksportowej.

Na razie jednak firma może imponować zyskami, co podnosi atrakcyjność jej akcji. Wskaźnik cena/zysk dla Permedii nieznacznie tylko przekracza 10, podczas gdy średnia dla branży chemicznej wynosi blisko 25. Gorzej wypada porównanie stosunku ceny akcji do wartości księgowej spółki i ceny do sprzedaży. Dla Permedii wskaźniki te wynoszą odpowiednio 3,05 i 1,69. Branża chemiczna może pochwalić się lepszymi: 2,40 oraz 1,14. Być może dlatego w ostatnich tygodniach akcje Permedii dotknęła lekka przecena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atutem Permedii są wysokie zyski