Aviva wypłaci niższą dywidendę

ARŻ, Financial Times
opublikowano: 26-11-2020, 10:35

Ubezpieczyciel ogłosił, że dywidenda dla akcjonariuszy w 2020 roku będzie niższa o jedną trzecią.

W czwartek Aviva poinformowała, że prawdopodobnie wypłaci łącznie 21 pensów na akcję za 2020 rok.

Dywidenda za 2018 roku wyniosła 30 pensów na akcję. Aviva była na dobrej drodze do wypłaty 30,9 pensów za 2019 rok, jednak zmieniła swoje plany po presji regulacyjnej w szczytowym momencie pierwszej fali pandemii koronawirusa. Ostatecznie udziałowcy otrzymali 15,5 pensa za akcję.

Inwestorzy twierdzą, że dywidendy są jednym z głównych powodów posiadania udziałów w towarzystwach ubezpieczeniowych, a decyzja o cięciu wypłaty będzie ciosem dla wielu z nich.

„Ostatnia dywidenda jest trwała i odporna . Zostanie pokryta z kapitału i gotówki wygenerowanej na głównych rynkach Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanady” – stwierdził ubezpieczyciel w oświadczeniu. Aviva dodała, że po spłaceniu części swojego zadłużenia zwróci nadwyżkę kapitału akcjonariuszom, jeśli jej współczynnik wypłacalności przekroczy 180 proc. Pod koniec września było to 195 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane