AXA TFI pozostanie samodzielne

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 10-04-2015, 00:00

W towarzystwie zmieniły się władze, ale nie zmieniła strategia. Nie wpłyną na nią nawet rychłe zmiany w prawie.

Wydawać by się mogło, że niespodziewana rezygnacja dwóch członków zarządu AXA TFI — Macieja Bombola i Katarzyny Kosior — zwiastuje rewolucję na pokładzie firmy, która zarządza aktywami o wartości 1,7 mld zł. Nic z tych rzeczy. Ludzie się zmieniają, ale nowi będą iść dawno wytyczoną ścieżką. Cel: za 5 lat być w pierwszej piątce niebankowych TFI w Polsce (obecnie AXA jest dziewiętnasta) i zwiększać dynamikę pozyskiwania aktywów.

Po przetartej ścieżce

Gdy przed dwoma laty AXA TFI poinformowało, że w ramach nowej strategii zamyka się na dystrybutorów zewnętrznych, a aktywa będzie zdobywać wyłącznie poprzez spółki z grupy — w tym szczególnie z polis na życie z UFK — obserwatorzy rynku nie kryli zdziwienia i podkreślali, że to ruch w kierunku przeciwnym do konkurencji. Trudno było więc uwierzyć, że plany wyprowadzenia spółki ze strat uda się zrealizować.

Okazuje się jednak, że już po roku AXA TFI stało się rentowne, a przez ostatnie dwa lata kanałem ubezpieczeniowym do funduszy napłynęło 900 mln zł. Nowy zarząd, z Piotrem Sztubą na czele, ma kontynuować dzieło poprzedników.

— Rolą AXA TFI wciąż będzie zarządzanie funduszami, a także wspieranie całej grupy ubezpieczeniowej. Dotychczas 90 proc. pozyskiwanych do TFI aktywów płynęło z UFK i to się szybko nie zmieni. Chcemy jednak zwiększać także bezpośrednią sprzedaż jednostek uczestnictwa. W 2015 r. chcielibyśmy utrzymać dynamikę sprzedaży, a za pięć lat widzę AXA TFI w pierwszej piątce największych niebankowych TFI w Polsce — zapowiada Maciej Szwarc, prezes AXA Polska.

Nowa rzeczywistość

Może się jednak okazać, że droga, jaką obrało towarzystwo stanie się wkrótce wyboista. 1 stycznia 2016 r. spodziewane jest wejście w życie nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących właśnie UFK. Najważniejszą jest zmiana sposobu wynagradzania dystrybutorów. I choć eksperci przekonują, że UFK nie znikną zupełnie z rynku, to przyznają że nowe przepisy mogą wpłynąć na sprzedaż tego rodzaju produktów.

— Dotychczas doradca z góry otrzymywał wysoką prowizję za podpisanie umowy z klientem. Można więc powiedzieć, że był głównym beneficjentem niezależnie od tego, czy klient nadal opłacał składki. Od stycznia to się zmieni i wynagrodzenie dystrybutora będzie uzależnione od faktycznego przyrostu aktywów. W mojej ocenie dużą część multiagencji nie jest gotowa na tego rodzaju zmianę, a największe problemy będą mieli ci dystrybutorzy, którzy nie są gotowi na sprzedaż produktów o niższym poziomie prowizji. W tej sytuacji w lepszej pozycji są ubezpieczyciele, którzy mają ukształtowaną i stabilną sieć własnych agentów — ocenia Michał Duniec, prezes Analiz Online. Nową ustawą AXA TFI się jednak nie przejmuje.

— Nowa ustawa zmieni rynek ubezpieczeniowy w Polsce, ale raczej nie doprowadzi do tego, że UFK zupełnie znikną. Produkty te będą działać w innej formie. Uważam wręcz, że gdy ustawa wejdzie w życie to przyjęta przez nas strategia biznesowa może nabrać jeszcze większego sensu — przekonuje Maciej Szwarc.

Interwencja ministerstwa finansów pojawiła się na fali setek skarg i pozwów płynących od klientów, a w konsekwencji milionowych kar nakładanych ostatnio na ubezpieczycieli przez UOKiK za stosowanie praktyk naruszających interesy konsumentów. — Wokół UFK jest dużo medialnego szumu. Większość uczestników tego rynku zakłada, że nie dzieje się w nim zbyt dobrze. Liczby jednak tego nie potwierdzają.

Co prawda w aktywach UFK nie widać kar nakładanych ostatnio na ubezpieczycieli, ale bilans sprzedaży pokazuje, że klienci wciąż kupują UFK — jest to w głównej mierze efekt umów, które zobowiązują klientów do wpłacania składki przez wiele lat. Przez ostatni rok do produktów ubezpieczeniowych napłynęło prawie 5 mld zł nowych składek — wylicza Michał Duniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane