Aż 680 mln zł dla małych i średnich

Jarosław Fordoński
opublikowano: 08-11-2006, 00:00

Właśnie pojawia się dodatkowa i ostatnia w tym roku szansa na finansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, prawdopodobnie jeszcze w listopadzie będzie można składać wnioski o dotacje w ramach działania 2.2.1 SPO WKP „Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji”. Na firmy z sektora MSP czeka 680 mln zł z unijnej puli. Projekty muszą dotyczyć poprawy poziomu innowacyjności firm przez nowe inwestycje i tworzyć nowe miejsca pracy. Przedsiębiorstwo może zdobyć nawet do 15 mln euro.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Skorzystają wyłącznie podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (w myśl zapisów rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej (WE) nr 364/2004), prowadzące działalność gospodarczą w Polsce.

Wsparcia nie otrzymają przedsiębiorcy prowadzący działalność w sektorach:

n włókien syntetycznych;

n górnictwa węgla;

n hutnictwa żelaza i stali;

n budownictwa okrętowego;

n rybołówstwa oraz w zakresie produkcji;

n przetwórstwa i obrotu towarami rolnymi wymienionymi w załączniku I traktatu WE;

n w sektorze transportu;

n w zakresie produkcji lub obrotu bronią.

Szczególna uwaga przy udzielaniu wsparcia w ramach działania 2.2.1 SPO WKP będzie poświęcona inwestycjom innowacyjnym, tworzącym nowe miejsca pracy.

Na jakie projekty można otrzymać dofinansowanie?

Przede wszystkim na wspieranie nowych inwestycji wpływających na wzrost innowacyjności przedsiębiorstw, mierzony stopniem innowacyjności produktów i procesów produkcyjnych, zawartych w przedkładanych do finansowania projektach.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Poziom wsparcia zależy od regionu, w którym inwestycja jest ulokowana. Wielkość pomocy musi być wyższa niż 500 tys. zł i nie przekraczać 15 mln euro. Wartość kosztów kwalifikowanych powinna być mniejsza niż 25 mln euro.

Zgodnie z nową mapą pomocy regionalnej dla wniosków złożonych w ramach działania 2.2.1 SPO WKP, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2007 r., maksymalna wysokość dotacji w przypadku mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw nie może przekroczyć 70 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw — 60 proc.

Kto zaliczany jest do sektora MSP?

Zgodnie z definicją MSP zawartą w rozporządzeniu Komisji Wspólnoty Europejskiej nr 70/2001 oraz rozporządzeniu Komisji WE nr 364/2004, do sektora MSP zalicza się podmioty, w których zatrudnienie jest mniejsze niż 250 osób i jednocześnie przychody netto są mniejsze lub równe 50 mln euro lub suma bilansowa jest mniejsza równa 43 mln euro.

Do wyliczenia tych progów niezbędne jest określenie powiązań kapitałowych w przedsiębiorstwie. Upraszczając, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w danym przedsiębiorstwie udział w kapitale lub liczbie głosów innego przedsiębiorstwa przewyższa 25 proc. Próg ten jest niezbędny do określenia, czy firma jest samodzielna (poniżej 25 proc.), partnerska czy też związana.

Jarosław Fordoński

wicedyrektor departamentu

bankowości dużych przedsiębiorstw

BRE Banku

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Fordoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy