AZ Finanse: Prezesi zarabiają już tylko dolara

AZ Finanse
opublikowano: 27-11-2008, 08:08

Środa na rynkach europejskich upłynęła neutralnie. Indeksy kręciły się wokół poziomów zamknięcia z wtorku, ale widać było naciskającą coraz silniej podaż. Rynki nie reagowały na żadne bodźce, choć wczoraj akurat ich nie brakowało.

Pierwszym był ogłaszany przez Komisję Europejską plan pomocy dla gospodarki, którego koszty szacuje się na 200 miliardów euro. Inwestorzy zaczynają traktować rządową pomoc jako całkowicie naturalną i niezbędną, co tylko zwiększa apetyt na ryzyko, ale na razie nikt się tym nie przejmuje. Z czasem coraz gorzej radziły sobie dwa największe banki – PKO BP i PEKAO traciły po 3 procent, ale sesję udało im się zamknąć tylko na niewielkich minusach. Dzięki temu szeroki WIG w ostatniej chwili wybił się na zieloną stronę i zakończył kosmetycznym wzrostem o 0,05 procent.

Publikowane przez GUS dane o bezrobociu i sprzedaży detalicznej w Polsce nie wywarły wpływu nawet na WIG20, który utrzymywał się na plusach, ale chętnych do sprzedaży nie brakowało. Nic dziwnego skoro po czterech sesjach wzrostu indeks WIG20 wzrósł o 13 procent. Realizacja zysków jest blisko, choć dziś wydaje się mało prawdopodobna bo gracze mają sporo pretekstów do zakupów.

Rynki amerykańskie wczoraj niezwykle zaskoczyły  rosnąc o 3 procent (technologiczny NASDAQ nawet o 4,6). Rynki dyskontowały w ten sposób nominację Paula Volckera (niezwykle poważany były szef FED) na przewodniczącego  grupy ekonomicznych doradców prezydenta-elekta Baracka Obamy, która ma pomóc rozwiązać kryzys finansowy. To była jedyna dobra informacja nie licząc oświadczenia AIG, które ograniczyło zarobki Edwarda Liddy, Prezesa AIG, do wysokości 1 dolara rocznie. Pozostałe dane były niezwykle słabe. Konsumpcja w USA spadła, a zamówienia na dobra trwałego użytku zmniejszyły się najbardziej od 7 lat. Poza tym standardowo dane potwierdziły zapaść w sektorze nieruchomości. Nowych domów sprzedaje się coraz mniej i za niższe ceny. Pojawiły się również plotki, że Citigroup w czwartym kwartale może jeszcze odpisać 44 miliardy dolarów. Ciekawe czy ktoś policzy na koniec 2008 roku ile wyniosły całkowite straty sektora finansowego. Kwota będzie iście kosmiczna.

Przez ostatnie cztery dni amerykański S&P500 wzrósł o 18 procent, a Dow Jones ponad 15. Taka seria wydawała się niemożliwa w trwającej bessie, ale przed świętami Dziękczynienia radość nie opuszczała graczy. Dziś giełda w USA będzie zamknięta, ale Europejczycy chętnie przyłączą się do dobrych nastrojów co powinno zakończyć sesją umiarkowanymi wzrostami.

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZ Finanse

Polecane