Azja poddała się złym nastrojom

WST
opublikowano: 24-02-2010, 08:13

Po silnych wtorkowych spadkach na Wall Street trudno było oczekiwać by azjatyckie parkiety poszły wbrew rynkowej tendencji. W efekcie dalekowschodnie parkiety notowały w środę spore straty. Z  obowiązującej tendencji starały się wydostać jedynie chińskie giełdy (indeks SCI wzrósł na zamknięciu o 1,3 proc.)

Na finiszu sesji tokijski indeks Nikkei notował blisko 1,5–proc. korektę. Równie mocno zniżkował też parkiet w Australii.

Podobnie jak dzień wcześniej w Europie i Stanach Zjednoczonych o czerwonych odcieniach wskaźników przesądziły obawy związane z dalszymi perspektywami dla gospodarek po nieoczekiwanie mocnym tąpnięciu zaufania wśród amerykańskich konsumentów.

Obawy z miejsca znalazły odzwierciedlenie w ponownej przecenie na rynku surowcowym, co z kolei doprowadziło do spadków kursów największych koncernów górniczych i paliwowych z BHP Billiton na czele.

Osłabienie dolara względem jena negatywnie wpłynęło na wyceny potentatów eksportowych. Zniżkowały m.in. kursy producentów samochodów, Nissan tracił blisko 2,5 proc.

Dostało się również producentom elektroniki. Wyceny akcji Sony, Panasonica i Canona spadały po blisko 3 proc.

Równie bolesna korekta stała się udziałem papierów spółek  kojarzonych z produkcją układów scalonych i półprzewodników. Powodów do zadowolenia w tym segmencie rynku nie mieli szczególnie posiadacze akcji Advantest, NEC electronics oraz Tokyo Electron.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane