Azoty z nowym centrum B+R w Tarnowie

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

46 sal laboratoryjnych i 1,5 tys. mkw. hali do testowych wdrożeń — koncern będzie pracował nad nowymi nawozami, w tym produktami proekologicznymi.

Po ponad roku przygotowań do użytku oddane zostało centrum badawczo-rozwojowe (B+R) Grupy Azoty. W nowym tarnowskim ośrodku powstało laboratorium produktów nieorganicznych — 29 sal i jednostek specjalistycznych, a także laboratorium produktów organicznych i archiwa do przechowywania próbek. Jest też hala półtechnik pozwalająca na montaż wielkolaboratoryjnej aparatury badawczej, wyposażona w dwukondygnacyjne zaplecze techniczno-magazynowe. Będzie ona miejscem testowania nowych rozwiązań i technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych i ma służyć etapowi pośredniemu między badaniami a produkcją.

W zakresie B+R prowadzimy projekty na poziomie korporacyjnym, jak
też w poszczególnych spółkach — zaznacza Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.
Zobacz więcej

SZUKAJĄC INNOWACJI:

W zakresie B+R prowadzimy projekty na poziomie korporacyjnym, jak też w poszczególnych spółkach — zaznacza Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty. Fot. Marek Wiśniewski

Analizy prowadzone w tarnowskim ośrodku B+R będą stanowić krok w kierunku zróżnicowania produktowego Azotów i zostaną skoncentrowane m.in. na tworzeniu wysokomarżowych i niskotonażowych wyrobów. Specjaliści mają tu pracować nad zaawansowanymi materiałami, nowoczesnymi nawozami oraz technologiami i produktami proekologicznymi.

Z wyliczeń Wojciecha Wardackiego, prezesa Grupy Azoty, wynika, że obecnie w firmie realizowanych jest 66 projektów badawczych i 26 rozwojowych. Ok. 40 proc. z nich zostało zainicjowanych właśnie w Tarnowie.

Nowe laboratorium będzie wiązać się ze wzmocnieniem zespołów badawczych i zacieśnieniem współpracy producenta nawozów ze środowiskiem naukowym. Innowacje czerpane będą także z utworzonego w ubiegłym roku programu akceleracyjnego Idea4Azoty. Do Tarnowa ściągnie on naukowców i wynalazców, którzy przy merytorycznym i finansowym wsparciu Azotów będą realizować swoje projekty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy