ISB: Daewoo-FSO chce włączenia w offset General Motors

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 09-04-2003, 18:10

Zarząd Daewoo-FSO zwrócił się do Komitetu Offsetowego o włączenie inwestycji w żerańską fabrykę do offsetu realizowanego w Polsce przez General Motors, powiedział agencji ISB Michał Relewicz, członek zarządu Daewoo FSO.

"Wysłaliśmy taki wniosek do komitetu offsetowego. Interesuje nas każda możliwość pozyskania inwestora strategicznego" - powiedział ISB Relewicz.

Jednak nie oznacza to, że rozmowy z Roverem zostały zerwane, stwierdził także Relewicz. "Równie dobrze i dla Rovera można pozyskać powiązania offsetowe. Rover pozostaje naszym potencjalnym partnerem" - dodał.

Członek zarządu Daewoo-FSO nie podał jednak szczegółów przesłanego wniosku ani ewentualnych planów Daewoo dotyczących wprowadzenia nowych modeli samochodów.

Agencja Dow Jones Newswires podała, powołując się na nieoficjalne informacje, że 18 kwietnia powinna zostać podpisana umowa offsetowa, w ramach której będą się znajdowały warte kilkaset mln USD inwestycje GM w Polsce w rozbudowę fabryki GM w Gliwicach.

Rzecznik GM w Polsce Przemysław Byszewski nie chciał skomentować tych informacji.

GM sfinalizował w pierwszej połowie 2002 roku transakcję przejęcia kluczowych części koreańskiego Daewoo Motor, które zbankrutowało w 2000 roku. GM nie zdecydował się wtedy na inwestycję w polską fabrykę.

Lockheed Martin wygrał pod koniec grudnia 2002 roku przetarg na dostawę 48 samolotów wielozadaniowych F-16 dla polskiej armii wart 3,5 mld USD. Towarzysząca transakcji umowa kompensacyjna, tzw. offset, ma mieć wartość co najmniej 6,02 mld USD.

Tymczasem w czwartek ma się odbyć kolejne spotkanie przedstawicieli brytyjskiego MG Rovera, który zadeklarował chęć inwestycji w żerańską fabrykę, z wierzycielami i przedstawicielami rządu.

MG Rover i American Arabian Investment Development (AmAr), inwestor finansowy, mają zainwestować na Żeraniu w New Small Company (NSC), do której miałby zostać wniesiony majątek Daewoo-FSO. Rozmowy z Roverem toczą się od połowy ubiegłego roku, kiedy to brytyjski producent samochodów zadeklarował chęć inwestycji w Daewoo-FSO.

Na początku marca minister gospodarki i pracy Jerzy Hausner powiedział, że bierze pod uwagę poszukiwanie innego inwestora, jeśli rozmowy z brytyjskim Roverem zakończą się fiaskiem.

Magdalena Wierzchowska, Mirosław Kuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: Daewoo-FSO chce włączenia w offset General Motors