ISB: EBOR jest gotów wejść do G-8, ale razem z inwestorem strategicznym

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 05-09-2003, 10:08

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) byłby gotowy do współpracy z potencjalnym inwestorem strategicznym w grupie dystrybutorów energii elektrycznej G-8, powiedziała w piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz, wiceprezes EBOR.

"Doświadczenie nauczyło nas, że funkcjonowanie bez inwestora strategicznego w pewnych gałęziach przemysłu nie rokuje dobrze. Jesteśmy gotowi wejść do G-8, ale chcielibyśmy to zrobić wspólnie z inwestorem strategicznym" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Dodała, negocjacje z EBOR-em musiałaby poprzedzić zgoda Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP). Podkreśliła, że EBOR nie inicjuje takich negocjacji.

Pod koniec sierpnia wiceminister skarbu Tadeusz Soroka powiedział w wywiadzie dla agencji ISB, że MSP zaczeka do 15 września na oferty wiążące w przetargu na G-8: od niemieckiego E.ON oraz od El-Dystrybucji. Prawdopodobnie w październiku MSP zdecyduje, czy przetarg kontynuować, czy unieważnić.

Na początku września, Alexander Land, rzecznik prasowy E.ON Energie, powiedział agencji ISB, że E.ON i Electrabel nie zamierzają poprawiać swojej wspólnej oferty w przetargu na G-8, choć podtrzymują zainteresowanie polskim rynkiem.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji agencji ISB, prywatyzacja G-8 miała odbywać się w trzech etapach i być rozłożona na cztery lata. Pierwszy etap, przeprowadzony jeszcze w tym roku, miałaby polegać na sprzedaży 25% akcji każdej z ośmiu spółek tworzących G-8. Drugi etap, który miałby być zrealizowany po upływie co najmniej trzech miesięcy od zamknięcia pierwszej transakcji, to zakup przez inwestora 25-35% akcji, które zapewniłyby mu pakiet większościowy. Dokładna wielkość tej transzy ma być uzgodniona z oferentem w drodze rokowań i wpisana do umowy prywatyzacji.

Z informacji ISB wynika, że dopiero w trzecim etapie wybrany przez MSP nabywca będzie mógł kupić pozostałe w rękach państwa - po dwóch pierwszych transzach i wydaniu akcji pracowniczych - walory, które dałyby mu wówczas łącznie 85% udziału w kapitale spółek z G-8.

G-8 jest największą grupą dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce z 16-procentowym udziałem w rynku i obrotami około 3 mld zł rocznie. W jej skład wchodzą zakłady w Olsztynie, Elblągu, Kaliszu, Koszalinie, Gdańsku, Słupsku, Toruniu i Płocku.

Marta Koblańska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: EBOR jest gotów wejść do G-8, ale razem z inwestorem strategicznym