ISB: MSP decyzja ws. powiększenia PKE do końca X

opublikowano: 09-10-2003, 11:21

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce w tym miesiącu podjąć decyzję w sprawie powiększenia Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), powiedział w czwartek wiceminister skarbu Tadeusz Soroka.

"Osobiście chciałbym, aby PKE został powiększony o Elektrownię Kozienice i kopalnię węgla kamiennego Bogdanka" - powiedział Soroka dziennikarzom podczas konferencji "Europower 2003".

Plan rządu dla branży energetycznej zakłada, że potencjał PKE zostanie zwiększony do 7.000 MW z obecnych ponad 5000 MW.

Soroka poinformował także, że w tym kwartale MSP ogłosi przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego PKE.

"Przewiduje się, że prywatyzacja PKE odbędzie się ścieżką giełdową, a jej termin to III-IV kwartał 2004 roku" - powiedział wiceminister.

W "Kierunkach prywatyzacji Skarbu Państwa w 2004 roku", dołączonych do projektu budżetu 2004, resort skarbu zapisał, że debiut do 30% akcji PKE na warszawskiej giełdzie ma się odbyć w IV kwartale 2004 roku.

Soroka zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie MSP z zarządami i radami nadzorczymi elektrowni z Bełchatowa, Opola i Turowa w sprawie konsolidacji tych spółek w grupę BOT.

"Po tych spotkaniach przekażemy na kierownictwo resortu rekomendację w sprawie utworzenia tej grupy" - powiedział Soroka.

Po wykrystalizowaniu się grup PKE i BOT ministerstwo chciałoby, aby prowadziły one ekspansję na inne kraje.

"Chcemy, aby dwa skonsolidowane podmioty koncentrowały się w przyszłości nie tylko na rynku polskim, ale także mogły prowadzić ekspansję za granicą" - powiedział Soroka. (ISB)

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> MSP decyzja ws. powiększenia PKE do końca X