ISB: MSP wybrało doradców ws. Polmosu Białystok

15-10-2003, 16:31

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wybrało konsorcjum Towarzystwa Doradztwa Inwestycyjnego (TDI) oraz Domu Maklerskiego Penetrator na doradcę przy prywatyzacji największego polskiego producenta spirytualiów, Polmosu Białystok, dowiedziała się agencja ISB.

"Doradca jest wybrany, ale nie podpisano z nim jeszcze umowy" - powiedziało ISB w środę źródło zbliżone do projektu. Według niego minął już jednak termin, od którego decyzja o wyborze zwycięskiego konsorcjum stała się prawomocna.

Z ustaleń ISB wynika, że umowa pomiędzy MSP a TDI-Penetrator zostanie podpisana na przełomie października i listopada.

Konsorcjum otrzyma za przygotowanie analiz przedprywatyzacyjnych, wyceny spółki oraz przygotowanie memorandum i/lub prospektu emisyjnego 468.000 zł, wynika z ustaleń ISB.

Kontrakt z MSP będzie także zawierał wynagrodzenie za pomoc przy sprzedaży akcji Polmosu Białystok inwestorom - 0,25% ceny uzyskanej za zbycie walorów w rokowaniach i/lub 0,2% za sprzedaż papierów w ofercie publicznej.

Według informacji ISB o doradzanie MSP przy tym projekcie ubiegały się oprócz zwycięzcy następujące konsorcja: DGA-Banku Zachodniego WBK, Pro Invest-Deutsche Bank Securities, CET-DM Banku Handlowego, EM&CA-DM Banku Ochrony Środowiska, BRE Corporate Finance-DI BRE oraz EVIP-Millennium DM.

W przetargu chciały startować też BAA Polska z CDM Pekao oraz Ernst&Young z DM PKO BP, ale ich oferty wpłynęły po terminie wyznaczonym przez MSP i nie były rozpatrywane.

MSP chce, aby analizy przedprywatyzacyjne zostały wykonane najdalej w ciągu 12 tygodni od rozpoczęcia prac w tym zakresie, memorandum informacyjne w ciągu 5 tygodni i/lub prospekt emisyjny w ciągu 8 tygodni.

PRYWATYZACJA SPÓŁKI PRAWDOPODOBNIE W 2004 ROKU

Planowany na 2004 rok debiut giełdowy Polmosu Białystok, odbędzie się najwcześniej w trzecim kwartale przyszłego roku, dowiedziała się nieoficjalnie agencja ISB.

Termin może być jednak przesunięty, choćby ze względu na rozważany przez MSP plan wniesienia do białostockiej spółki podupadającego Polmosu Szczecin, z którym resort nie bardzo ma co zrobić.

Według wstępnych założeń ministerstwa, prywatyzacja Polmosu Białystok, bez względu na to czy ze spółką ze Szczecina, czy bez, ma być prowadzona ścieżką mieszaną. Oprócz debiutu akcji na giełdzie firma miałaby pozyskać też inwestora branżowego.

Łącznie na sprzedaż będzie prawdopodobnie wystawionych ponad 70% akcji Polmosu. Do 15% walorów będzie przeznaczonych dla pracowników, a do 15% dla rolników współpracujących z Polmosem.

MSP już dwa razy próbowało sprywatyzować Polmos Białystok poprzez zaproszenie inwestorów do rokowań. Za każdym razem nie dochodziło do transakcji, gdyż oferenci proponowali niższe ceny od oczekiwanych przez Skarb Państwa.

Według ekspertów wartość szacunkowa Polmosu Białystok wynosi ok. 150 mln USD.

W zatwierdzonym planie finansowym na 2003 rok zarząd Polmosu przewiduje, że spółka uzyska netto 38 mln zł przy przychodach ze sprzedaży wynoszących 890 mln zł.

Przedstawiciele spółki mówili wcześniej, że konserwatywna prognoza zostanie jednak przekroczona, a zysk netto zbliży się do 50 mln zł.

W 2002 roku przychody ze sprzedaży Polmosu Białystok wyniosły 1070 mln zł, a zysk netto 42,9 mln zł. (ISB)

Marcin Zaremba

maza/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> MSP wybrało doradców ws. Polmosu Białystok