ISB: nowelizacja ustawy emerytalnej w III-IV

Administrator
25-01-2002, 17:06

Do marca lub kwietnia 2002 roku Ministerstwo Pracy powinno przygotować nowelizację ustawy emerytalnej, powiedział w wywiadzie dla ISB Krzysztof Pater, wiceminister pracy odpowiadający za OFE. Proponowane zmiany mogłyby obejmować m.in. zmianę udziału funduszy w wyliczaniu stopy zwrotu, zmiana okresu naliczania stopy oraz uzależnienie opłaty za zarządzanie od wyników inwestycyjnych.

Do marca lub kwietnia 2002 roku Ministerstwo Pracy powinno przygotować nowelizację ustawy emerytalnej, powiedział w wywiadzie dla ISB Krzysztof Pater, wiceminister pracy odpowiadający za OFE. Proponowane zmiany mogłyby obejmować m.in. zmianę udziału funduszy w wyliczaniu stopy zwrotu, zmiana okresu naliczania stopy oraz uzależnienie opłaty za zarządzanie od wyników inwestycyjnych.

„Ministerstwo powinno przygotować projekt ustawy o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do marca lub kwietnia” – powiedział Pater. „Wszystko zależy od współpracy z urzędem nadzoru [UNFE]” – dodał.

Zmiana udziału funduszy w wyliczaniu stopy zwrotu i częściowe uzależnienie opłaty za zarządzanie od wyników inwestycyjnych prawdopodobnie zostanie wprowadzone do projektu ustawy przeznaczonej do konsultacji społecznych, powiedział Pater.

„Jeżeli w tej chwili trzy największe fundusze wpływają w 65% na tworzenie minimalnej stopy zwrotu, to należy się zastanowić, czy nie powinny wpływać w 30%. To zwiększa konkurencyjność” – powiedział wiceminister pracy.

Kolejnym elementem, który prawdopodobnie znajdzie się w ustawie i pomoże zwiększyć konkurencyjność pomiędzy OFE jest uzależnienie opłaty za zarządzanie od wyników inwestycyjnych, dodał Pater, ale nie podał szczegółów.

Kolejną zmianą może być wydłużenie czasu naliczania minimalnej stopy zwrotu, z obecnych kwartalnych, rocznych i dwuletnich terminów, do rocznej i 36-miesięcznej, powiedział Pater. „Rozważam takie rozwiązanie” – powiedział Pater. Ale jeśli to nastąpi, takie rozwiązanie będzie wprowadzane powoli i stopniowo, zastrzegł się minister.

Ministerstwo rozważa uzależnienie losowania podatników, którzy nie opowiedzieli się za żadnym konkretnym OFE od wyników inwestycyjnych funduszy, a nie, jak do tej pory, od jego wielkości. „Jeżeli w tej chwili przy formule głosowania największy dostaje najwięcej, to należy się zastanawiać, czy najbardziej efektywny OFE nie powinien dostawać najwięcej” – powiedział Pater.

„Trzeba również podjąć szereg działań zmierzających do obniżenia kosztów systemowych” – powiedział Pater. Prawdopodobnie zniesie się nakaz prowadzenia korespondencji z członkami OFE listem poleconym, powiedział.

Projekt ustawy, który będzie konsultowany ze środowiskiem może proponować kilka alternatywnych rozwiązań do rozważenia przez zainteresowane strony, powiedział wiceminister. (ISB)

Magdalena Wierzchowska

mw/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> nowelizacja ustawy emerytalnej w III-IV