ISB: PZU zapowiada wzrost zysku netto w '02

Marek Druś
23-07-2002, 16:33

PZU SA, największy polski ubezpieczyciel, planuje poprawę zysku netto w 2002 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, przy zachowaniu ponad 50% udziału w rynku ubezpieczeń na przestrzeni pięciu lat - poinformował we wtorek prezes PZU SA Zdzisław Montkiewicz.

„Wynik finansowy będzie na pewno lepszy niż w ubiegłym roku” – powiedział dziennikarzom Montkiewicz po wtorkowej konferencji prasowej PZU SA.

Montkiewicz poinformował, że prognozę zysku na 2002 rok spółka poda we wrześniu po tym, jak rada nadzorcza zaakceptuje wyniki finansowe za pierwsze półrocze.

W 2001 roku PZU SA osiągnęło 676,9 mln zł zysku netto, a w pierwszym kwartale 2002 roku - 300,2 mln zł.

PZU CHCE UTRZYMAĆ PONAD 50% UDZIAŁ W RYNKU POLSKIM; PLANUJE EKSPANSJĘ W EUROPIE

Prezes PZU SA Zdzisław Montkiewicz zapowiedział we wtorek ekspansję PZU SA na rynki Europy Środkowej, po tym jak spółka zakupiła w lutym tego roku litewskie towarzystwo ubezpieczeniowe Lindra.

„Prowadzone są prace studyjne nad dalszymi zakupami w innych krajach tego regionu” – powiedział. „W horyzoncie pięciu lat chcemy doprowadzić do uzyskania znaczącej roli w Europie Środkowej.”

PZU SA planuje tę ekspansję przy zachowaniu ponad 50% udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych w Polsce w ciągu pięciu lat.

"Możliwe jest utrzymanie ponad 50% udział w rynku ubezpieczeniowym w ciągu najbliższych pięciu lat" - powiedział dziennikarzom Montkiewicz.

PZU SA miało na koniec 2001 roku około 57% udział w rynku.

SPÓŁKI NIEZWIĄZANE Z PODSTAWOWĄ DZIAŁALNOŚCIĄ PZU NA SPRZEDAŻ

Poza ekspansją firmy na rynki zagraniczne strategia PZU, jaką opracowuje zarząd zakłada m.in. wydzielenie spółek nie związanych z działalnością podstawową, konsolidację pozostałych struktur PZU i wprowadzenie jednolitego systemu informatycznego dla całej grupy.

"PZU SA chce sprzedać spółki, które nie są związane z działalnością podstawową" - powiedział Montkiewicz.

Z wypowiedzi prezesa wynika, że grupa PZU będzie chciała sprzedać prawie wszystkie ze 100 spółek, w których PZU ma udziały.

„W przyszłości będziemy się koncentrowali tylko na czterech spółkach podstawowych wchodzących w skład grupy” – powiedział Montkiewicz.

PZU chce zainwestować środki uzyskane ze sprzedaży spółek w firmy o działalności podstawowej.

„Nie będzie to na pewno sprzedaż dla samej sprzedaży, ale taka sprzedaż, która przyniesie największą korzyść dla PZU” – powiedział prezes.

Obecnie najważniejsze spółki, które wchodzą w skład grupy PZU to PZU SA, PZU Życie, fundusz emerytalny PTE PZU, fundusz inwestycyjny TFI PZU, spółka zarządzająca aktywami PZU Asset Management, PZU-CL Agent Transferowy, PZU NFI Management i zajmująca się nieruchomościami PZU Tower.

MSP BĘDZIE REPREZENTOWAŁO PZU SA NA ŚRODOWYM WZA PZU ŻYCIE

Montkiewicz poinformował we wtorek, że Minister Skarbu Państwa będzie dysponował głosami PZU SA na środowym WZA PZU Życie.

„Dzisiaj zarząd podjął uchwałę o udzieleniu pełnomocnictwa Ministrowi Skarbu Państwa do reprezentowania PZU SA na WZA PZU Życie zwołanym na 18 lipca i kontynuującym obrady 24 lipca” – powiedział Montkiewicz.

Pytany, czy to oznacza, że chce załagodzić konflikt z ministrem skarbu Wiesławem Kaczmarkiem, Montkiewicz powiedział: „[takiego konfliktu] nie było i nie będzie”.

Na tym posiedzeniu akcjonariusze mają dokonać zmian z radzie nadzorczej, i być może w zarządzie PZU Życie.

W ubiegłym tygodniu Kaczmarek powiedział „Gazecie Wyborczej”, że może odwołać Montkiewicza, jeśli ten będzie kontynuował przeprowadzanie zmian personalnych w PZU Życie wbrew jego woli jako właściciela.

PZU SA posiada 99,9% udziałów w PZU Życie. (ISB)

mw/mor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB:</b> PZU zapowiada wzrost zysku netto w '02