ISB: RPP - deficyt ekonomiczny przekroczył 5% PKB

26-02-2003, 15:59

Deficyt ekonomiczny sektora finansów publicznych przekroczył w 2002 roku 5% w stosunku do Produktu Krajowego Brutto (PKB), szacują autorzy „Strategii Polityki Pieniężnej po 2003 roku” Narodowego Banku Polskiego (NBP). Jest to poziom zbyt wysoki, aby umożliwić wysoki tempo wzrostu, uważają.

„Rada [Polityki Pieniężnej RPP – przyp. ISB] ocenia, że deficyt ekonomiczny sektora finansów publicznych w 2002 roku przekroczył 5% PKB. Jest on nadmierny z punktu widzenia oczekiwanych wpływów z prywatyzacji oraz uzyskania wysokiego tempa wzrostu polskiej gospodarki” – napisano w opublikowanej w środę Strategii.

W efekcie rośnie, zdaniem autorów dokumentu, stosunek długu publicznego do PKB.

Bank centralny niepokoi także postępujący wzrost obciążeń podatkowych i niekontrolowany wzrost zadłużenia pozabudżetowych jednostek sektora finansów publicznych. Autorzy raportu zwracają też uwagę, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej (UE) wiąże się z koniecznością ponoszenia przez budżet państwa dodatkowych wydatków.

„W takiej sytuacji gruntowna reforma finansów publicznych i związane z nią reformy strukturalne są kluczowym warunkiem trwałego przyspieszenia wzrostu gospodarczego” – napisano w Strategii.

Bank centralny szacuje też, że deficyt na rachunku obrotów bieżących, który przekraczał kilka lat temu 8% PKB, udało się w Polsce obniżyć do obecnych 3,6% PKB. (ISB)

ks/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / <b>ISB:</b> RPP - deficyt ekonomiczny przekroczył 5% PKB