ISB: żądany przez Eureko arbitraż nie ma sensu - Kaczmarek

11-03-2002, 16:16

Minister Skarbu Wiesław Kaczmarek powiedział w poniedziałek, że nie deklarował, jakoby "w ogóle" nie zamierza sprzedać 21% akcji PZU SA międzynarodowemu konsorcjum ubezpieczeniowemu Eureko. Zwrócenie się przez Eureko o arbitraż nazwał "falstartem".

"Nie powiedziałem, że w ogóle nie zamierzam sprzedawać Eureko akcji PZU" - powiedział Kaczmarek na konferencji prasowej, odnosząc się do niedzielnego wywiadu, jakiego udzielił agencji Reuters.

W wywiadzie Kaczmarek powiedział o umowie sprzedaży 21% akcji PZU: "Zamierzam odstąpić od tej umowy". Na konferencji podkreślił jednak, że tej wypowiedzi nie autoryzował.

Eureko zwróciło się do sądu w Holandii o arbitraż. "To, że inwestor zwrócił się o arbitraż, oceniam jako typowy falstart" - powiedział Kaczmarek. "Inwestorowi puściły nerwy" - dodał.

"Arbitraż miałby sens, gdyby rzeczywiście umowy między MSP a Eureko zostały wypowiedziane" - powiedział minister.

W połowie lutego Eureko zwróciło się do rządu o uruchomienie procedury o ochronie wzajemnych inwestycji, w związku z czym obecnie rozmowy w sprawie PZU będą toczyły się na płaszczyźnie rządowej. Umowa o wzajemnej ochronie inwestycji zakłada, że rządy maja sześć miesięcy na rozwiązanie takiego sporu, jak powiedział ISB w lutym rzecznik wicepremier Holandii Chris Breedreld.

W styczniu rzeczniczka Eureko Lorrie Morgan powiedziała ISB, że Eureko oczekuje wypełnienia umowy ze Skarbem Państwa, która określa prawo inwestora do nabycia dodatkowych 21% akcji w PZU. Morgan podkreśliła, że ilość akcji, jaką może kupić Eureko została już określona. Umowa ta miała być zrealizowana do końca 2001 roku, ale Kaczmarek - jak powiedział w lutowym wywiadzie dla ISB - ma co do niej wątpliwości. Dodał wówczas, że prowadzi negocjacje z Eureko.

W 1999 roku Eureko kupiło w konsorcjum z BIG Bankiem Gdańskim 30% akcji PZU.

Kaczmarek powiedział także w lutowym wywiadzie dla ISB, że emisja publiczna PZU może zostać przesunięta na 2003 rok.

mk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / <b>ISB</b>: żądany przez Eureko arbitraż nie ma sensu - Kaczmarek