Baby - boomer na emeryturze

Marta Nowicka
16-05-2005, 00:00

Niewiele lat upłynie i staniemy się świadkami istotnych zmian na polskim rynku zatrudnienia. Oto pierwsze roczniki baby-boomers (powojennego wyżu demograficznego) zaczynają przechodzić na emeryturę. Pojawią się wolne miejsca pracy, ale za to z firm odpłynie znaczny kapitał intelektualny. To efekt najwcześniejszego w Europie przechodzenia na emeryturę: w Polsce ta smuga cienia dla mężczyzn wynosi średnio — 57, a dla kobiet — 52 lata. W Szwecji — odpowiednio: 63 i 62, w Niemczech — 60,5 i 58,5 lat.

Jednocześnie członkostwo w Unii przyniesie polskiemu rynkowi pracy wiele korzyści. Dzięki wciąż tanim, ale wykwalifikowanym pracownikom mamy szansę stać się znaczącym dostawcą usług na rynki UE. Miejsca pracy powstaną nie tylko dzięki tworzeniu centrów usługowych, ale i przez napływ inwestycji. Nasz kraj stanie się łącznikiem między Wschodem a Zachodem. To tu będą rekrutowani specjaliści i menedżerowie na oba rynki. A sytuacja kadry menedżerskiej w kraju? Czasochłonne i droższe wychowywanie własnych talentów zastąpi przejmowanie kadry z zewnątrz — np. od konkurencji. Będzie temu sprzyjało znana marka i dobra reputacja firmy.

Warto wspomnieć, że na rynku pracy, a zwłaszcza w procesie rekrutacji, zagoszczą na dobre technika i nowoczesne rozwiązania. Firmy i kandydaci powszechnie zastosują internet i systemy informatyczne (m.in. inteligentne metody e-rekrutacji: tzw. e-search). Skróci się czas i obniży koszt poszukiwania pracowników.

To będzie inny rynek pracy. Warto powtórzyć: na pewno nie przegrają na nim ci, którzy już dziś potrafią zadbać o atrakcyjność marki.

Magda Rapacka, Rafał Wierusz-Kowalski, Human Capital-Deloitte

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Baby - boomer na emeryturze