Bacutil wyjdzie z CTO

Tomasz Furman
26-04-1999, 00:00

Bacutil wyjdzie z CTO

WZA obecnego na rynku pozagiełdowym Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego Pasz Przemysłowych Bacutilu zdecydowało o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji.

Decyzja ta nie była bynajmniej podyktowana złą sytuacją finansową, ale brakiem majątku produkcyjnego, który został w większości już spieniężony. Likwidatorem został obecny prezes Andrzej Kułach, który nową funkcję zacznie sprawować od 1 maja 1999 roku. Od tej chwili, zgodnie z regulaminem obrotu CTO, walory Bacutilu będą wykluczone z obrotu na tabeli.

Jeszcze w 1997 roku podstawową działalnością Bacutilu była przemysłowa produkcja mieszanek i koncentratów paszowych, mączek zwierzęcych i tłuszczu technicznego. Działalność produkcyjna spółki była zlokalizowana aż w siedmiu zakładach na terenie Górnego Śląska. Strategia z tego okresu przewidywała do 2000 roku rozwój w oparciu o wzrost produkcji i sprzedaży pasz przemysłowych oraz wzrost zaangażowania w działalność związaną z produkcją rolną. Jednak już w 1998 roku Bacutil zawarł kilka umów sprzedaży swoich zakładów produkcyjnych, między innymi zajmujących się produkcją pasz.

W wyniku sprzedaży kolejnych obiektów spółka pozbyła się prawie całego majątku produkcyjnego. Na koniec ubiegłego roku majątek trwały stanowił poniżej 5 proc. wartości wszystkich aktywów spółki. Dodatkowo spółka nie posiadała wcale zobowiązań długoterminowych, a jedynie krótkoterminowe, wynoszące 2,3 mln zł. Przyczyni się to niewątpliwie do szybszego przeprowadzenia likwidacji, która według głównego akcjonariusza NFI Progress potrwa około 14 miesięcy. Bacutil jest jedną z 24 kwotowanych obecnie na CTO spółek. W obrocie pozagiełdowym znajdują się wszystkie wyemitowane akcje, czyli 338 910 sztuk. Przy średniej cenie, po jakiej były zawierane transakcje tymi walorami 23 kwietnia 1999 roku, wartość rynkowa wyniosła 5,1 mln zł. Nie jest to wcale tak dużo, jeżeli weźmie się pod uwagę, że w tym czasie wartość księgowa spółki wynosiła 9,5 mln zł. Dodatkowo podstawowe wskaźniki cena do wartości księgowej i cena do zysku wynosiły odpowiednio 0,54 i 2,6. W 1998 roku na akcjach Bacutilu zawarto zaledwie 613 transakcji, przy obrocie wynoszącym około 2,2 mln zł, co wobec całego rynku akcji stanowiło 1,8 proc. Należy jednak pamiętać, że 65,82 proc. obrotu należało do Szeptela.

Bacutil będzie czwartą spółką po Polisie, Gancie i Szeptelu, której akcje opuszczą CTO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Bacutil wyjdzie z CTO