Bakterie jelitowe a depresja

MEJ
opublikowano: 16-08-2015, 21:59

Istnieje zależność między bakteriami jelitowymi a występowaniem i zapadalnością na depresję - stwierdzili naukowcy z USA.

Zespół naukowców z McMaster University w USA badał zależność pomiędzy zmianami w mikrobiomie jelitowym, a zmianami, jakie zachodzą wstanie zdrowia psychicznego osób, u których następują zmiany w kierunku rozwoju patogenów jelitowych

Początkowe doniesienia stwierdzały, że okres kształtowania się mikrobiomu, w pierwszych tygodniach życia, determinuje stan zdrowia, w tym psychicznego w życiu dorosłym. Tymczasem, jak poinformował kierujący zespołem naukowców prof. Premysl Bercik, badacze ustalili w trakcie badań na modelu mysim, że mikrobiom jelitowy odgrywa kluczową rolę w indukcji zachowań lękowych.

"To nie są tylko i po prostu bakterie, to także zmieniony sposób dwustronnej komunikacji pomiędzy narażoną na stres myszą a jej mikrobiomem indukuje leki i depresje" - stwierdził prof. Bercik.

Naukowcy, którzy przez 3 tygodnie narażali młode myszy na stres, stwierdzili u nich symptomy zachowań lekowych i na koniec - depresyjnych wraz z wysokim poziomem hormonów stresu - kortykosteroidów. Jak się okazało, myszy te szybko w trakcie występowania stresu zaczęły wykazywać zaburzenia jelitowe i zmiany mikrobiomu w kierunku patogennym, stymulowane przez uwalnianie jednego z głównych neurotransmiterów - acetylocholiny.

Tę samą procedurę badawczą zastosowano wobec myszy, które sztucznie pozbawione są mikrobiomu jelitowego. Zwierzęta wykazywały zmieniony poziom kortykosteroidów i acetolocholiny, ale nie stwierdzono u nich objawów lękowych, a później - depresyjnych. Kiedy jednak podano im bakterie pochodzące od grupy myszy poddawanej stresowi czyli dopuszczono do kolonizacji mikrobiomem ich jelita, wówczas zaczęły się objawy lękowe i później depresyjne

Jak stwierdził prof. Bercik wyjaśnienie mechanizmu transmisji określonej jako lękowa poprzez bakterie mikrobiomu, wydaje się być kwestią pierwszoplanową. Tym bardziej, że różnice w kolonizacji w stronę patogenów w mikrobiomie nie były aż tak duże, aby usprawiedliwić transmisję zaburzeń psychicznych. Naukowcy z McMaster University chcą także przeprowadzić testy mikrobiomu u chorych z depresją w wywiadzie, zarówno leczoną, jak i stosunkowo niedawno wykrytą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu