Bank centralny przejął 10. bank w Danii

MD
25-08-2008, 17:27

Duński bank centralny przejął Roskilde Bank. W ten sposób zapobiegł jego bankructwu i destabilizacji systemu bankowego.

Działający od 124 lat, 10. na duńskim rynku Roskilde Bank okazał się niewypłacalny. Bank centralny ratuje go kwotą 4,5 mld DKK (892 mln USD). Przejmie także jego długi, które sięgają 37,3 mld DKK (7,43 mld USD).

Roskilde Bank upadł z powodu globalnego kryzysu finansowego oraz załamania duńskiego rynku nieruchomości. Po pierwszym półroczu musiał odpisać 900 mln DKK (187 mln USD) aktywów. Bank centralny zdecydował się na przejęcie Roskilde Banku po tym, jak podczas weekendu okazało się, że ma on jeszcze co najmniej 1 mld DKK (198 mln USD) straty.

- To oznacza, że Roskilde Bank nie jest w stanie osiągnąć wymaganego prawem poziomu wypłacalności – powiedział Nils Bernstein, szef Nationalbanken - duńskiego banku centralnego.

Podkreślił, że sytuacja stała się groźna dla stabilności systemu finansowego Danii. Przyznał, że przejęcie przez bank centralny Roskilde Banku oznacza dla jego akcjonariuszy prawdopodobnie stratę całych zainwestowanych pieniędzy.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Bank centralny przejął 10. bank w Danii