Bank centralny wsparł turecką lirę

opublikowano: 09-05-2019, 14:14

Wartość tureckiej liry spadła w czwartek najniżej od ośmiu miesięcy. Wsparł ją jednak bank centralny.

Lira osłabła do 6,24 za dolara, co tłumaczoną rosnącą niepewnością wynikającą z niedawnej decyzji o powtórzeniu wyborów burmistrza Stambułu, przegranych przez w marcu przez partię prezydenta Turcji. Obecnie lira słabnie o 0,8 proc. do 6,2357 za dolara. Spadek jej wartości ograniczył bank centralny ogłaszając zawieszenie aukcji repo, co zasiliło gotówką system bankowy.

Notowania USDTRY od 21 września 2018 r.
Zobacz więcej

Notowania USDTRY od 21 września 2018 r.

Lira jest od kilku tygodni najmocniej słabnącą walutą gospodarek wschodzących. Na koniec ubiegłego tygodnia notowano ją po 5,9642 za dolara. W połowie 2017 roku za dolara płacono ok. 3,5 liry. Tureckiej walucie nie służy coraz większa konsolidacja władzy w rękach Recepa Tayyipa Erdoğana. Inwestorzy obawiają się, że rosnący wpływ prezydenta na gospodarkę i politykę monetarną utrudni Turcji pokonanie problemów i zwalczenie inflacji, która oficjalnie przekracza 19 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy