Czytasz dzięki

Bank Japonii nie zmienił polityki

opublikowano: 19-09-2019, 06:40

Bank Japonii nie dokonał zmian stopy procentowej i programu zakupów aktywów na czwartkowym posiedzeniu.

75 proc. ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga spodziewało się takiej decyzji we wrześniu.

Bank centralny Japonii ogłosił, że musi zwrócić większą uwagę na możliwość spowolnienia tempa zmierzania do celu inflacyjnego, wynoszącego 2 proc., powodowanego hamowaniem wzrostu zagranicznych gospodarek.

- Biorąc pod uwagę bardzo niepewne perspektywy, Bank Japonii przeanalizuje swoją politykę z myślą o większym luzowaniu. Kuroda mówił, że głębsze ujemne stopy są opcją, ale z pewnością wywołałoby to krytykę instytucji finansowych – powiedział Takeshi Minami, główny ekonomista instytutu Norinchukin.

Chotaro Morita, główny strateg rynku stóp w SMBC Nikko Securities w Tokio podkreśla jednak, że jest zbyt wcześnie, aby uważać iż dalsze luzowanie w październiku jest już przesądzone.

- Bank Japonii mówi tylko, że przeanalizuje stan gospodarki i inflację więc nie jest to zobowiązanie do działania – zwrócił uwagę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane