Bank Japonii zaoferuje proekologiczne wsparcie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-07-2021, 09:55

Według doniesień agencji Reuters, japoński bank centralny prawdopodobnie zaoferuje specjalne udogodnienia dla pożyczkodawców komercyjnych w kontekście celu klimatycznego.

Siedziba Banku Japonii
Siedziba Banku Japonii
Bloomberg

Spekuluje się, że może chodzić o zerowe oprocentowanie długoterminowych funduszy dla podmiotów, które udzielają pożyczek lub inwestycji na działania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Oferta ma wchodzić w skład pakietu jaki Bank Japonii (BOJ) ma przedstawić w przyszłym tygodniu, mającego na celu zachęcenie do „zielonego” finansowania.

Sytuację komplikują kwestie związane z definicją tego, czym jest „zielony” kredyt, co potencjalnie stawia BOJ w trudnej sytuacji, jeśli niektóre kredyty okażą się mniej przyjazne dla środowiska niż uznane za takie przez banki.

Podczas zaplanowanego na 15-16 lipca posiedzenia, bank centralny ma również rozważyć włączenie „finansowania przejścia” lub pożyczek, które mają pomóc zanieczyszczającym środowisko firmom w transformacji na bardziej ekologiczne operacje, do pożyczek kwalifikujących się do programu.

Program jest zgodny z obietnicą premiera Yoshihide Sugi, aby do 2050 r. uczynić Japonię neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, co jest celem uważanym za ambitny dla kraju w dużym stopniu uzależnionego od importu energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane