Bank Społem wciąż czeka na partnera

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 12-11-2001, 00:00

Bank Społem, który szybko potrzebuje 20-40 mln zł dokapitalizowania, nadal nie ma inwestora i nic nie zapowiada, by partner pojawił się niebawem. Obecnych akcjonariuszy BS nie stać już na wsparcie finansowe banku. Sytuacja nie do pozazdroszczenia.

Po raz kolejny opóźniła się realizacja projektu ściągnięcia do Banku Społem inwestora strategicznego, który byłby skłonny dokapitalizować bank kwotą 20-40 mln zł.

Jeden z najmniejszych pod wględem aktywów i funduszy własnych banków w Polsce zamierzał zawrzeć wstępne porozumienie z partnerem w połowie sierpnia 2001 r. Nie udało się. Tak samo jak nie dotrzymano kolejnego, październikowego terminu.

Jednak — jak zapewniają przedstawiciele BS — instytucja wciąż negocjuje warunki porozumienia z trzema funduszami inwestycyjnymi. Spośród nich ma wybrać jednego partnera, który obejmie pakiet mniejszościowy. Niewykluczone, że decyzje w tej sprawie zapadną pod koniec listopada.

Priorytetem dla banku jest podniesienie kapitałów własnych. Dlatego też — nie czekając na wejście partnera — instytucja przeprowadziła w tym roku dwie z trzech zaplanowanych emisji. Obie zostały skierowane do obecnych akcjonariuszy — Spółdzielni Spożywców Społem, która ma w BS 51,4 proc., oraz czterech spółek, z których każda posiada ponad 9 proc. udziałów. Nie wiadomo dokładnie, ile bank uzyskał środków z obu transakcji. Według nieoficjalnych informacji, w grę wchodzi kwota nie większa niż 20 mln zł.

— To wciąż za mało i dlatego na początku grudnia przeprowadzimy kolejną emisję, tym razem skierowaną do inwestora — mówi przedstawiciel Banku Społem.

Środki, które BS uzyska z emisji, zostaną przeznaczone m.in. na wprowadzenie nowych technologii informatycznych oraz rozbudowę sieci placówek, których bank ma obecnie 12. Zgodnie z przyjętą na ten i na przyszły rok strategią, warszawska instytucja chce zacząć świadczyć usługi dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm spoza branży spożywczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Społem wciąż czeka na partnera