Bank Tajlandii utrzymał stopy

opublikowano: 18-12-2019, 11:54

Podczas środowego posiedzenia władze monetarne Tajlandii zdecydowały o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Benchmarkowa stawka nadal więc będzie wynosiła 1,25 proc. Większość ekonomistów oczekiwała takiego scenariusza po dwóch redukcjach stóp jakie miały miejsce wcześniej w tym roku.

Wyzwaniem dla tamtejszego banku centralnego jest uspokojenie notowań bahta, który w ciągu ostatniego roku umocnił się o ponad proc.  w stosunku do dolara, szkodząc gospodarce zorientowanej na eksport. Oprócz obniżek stóp procentowych bank centralny nałożył środki w celu przeciwdziałania krótkoterminowym napływom kapitału i złagodził zasady w celu pobudzenia odpływów.

Tajlandia jest na drodze do odnotowania najwolniejszego tempa wzrostu gospodarczego od 2014 r., borykając się ze skutkami sporu handlowego między USA i Chinami oraz niepewnością polityczna. Inflacja pozostaje znacznie poniżej rocznego celu 1–4 proc., co skłoniło bank centralny do zaproponowania zawężenia tego zakresu w przyszłym roku.

Bank Tajlandii obniżył swoją prognozę wzrostu PKB na bieżący rok z 2,8 do 2,5 proc. oraz z 3,3 do 2,8 proc. w roku 2020. Oczekiwania inflacyjne zostały obniżone z 0,8 proc. do 0,7 proc. w tym roku oraz z 1 do 0,8 proc. w roku przyszłym.

Cięcia objęły również projekcje dotyczące eksportu. Aktualnie instytucja oczekuje, że w 2019 r. spadnie on o 3,3 proc. zaś w przyszłym wzrośnie jedynie o 0,5 proc. Wcześniejsze założenia mówiły o wynikach odpowiednio -1,0 i +1,7 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane