Banki finansują alternatywnych

opublikowano: 05-02-2018, 22:00

W Polsce pojawiają się oferty kredytowania mieszkań na wynajem, prywatnych domów studenckich i domów opieki.

Z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield dotyczących rynku finansowania dłużnego w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce wynika, że transakcje nieruchomościowe w 2017 r. osiągnęły rekordową kwotę 4,8 mld EUR. To o około 5 proc. więcej niż w w poprzednim roku. Finansowanie bankowe związane z nabywanymi nieruchomościami nie zmieniło się, sięgając średnio około 60 proc. wartości nabywanych nieruchomości.

W ostatnich dwóch latach wzrosła liczba udzielanych pożyczek. Utrzymujące się od dłuższego czasu niskie koszty kredytów bankowych i bardzo dobre wyniki gospodarcze z powodzeniem napędzały aktywność inwestorów, którym łatwy dostęp do tanich pieniędzy zapewniał szybki rozwój.

Zyskały również podmioty finansujące, które korzystając z dużej aktywności kredytobiorców, udzielały kredytów o niewysokim ryzyku i zwiększyły liczbę kontrahentów. Interesująco przedstawia się także rodzaj aktywów finansowanych przez banki, które oprócz tradycyjnego finansowania pracującychnieruchomości biurowych, magazynowych i handlowych na coraz większą skalę finansują budownictwo, w tym mieszkaniowe, a także projekty hotelowe.

Banki zaczynają także oferować finansowanie inwestycji alternatywnych, w tym mieszkań na wynajem, prywatnych domów studenckich oraz — na razie ciągle w ograniczonym zakresie — domów opieki zarządzanych przez wyspecjalizowanych operatorów. W dłuższym czasie oczekuje się powolnego wzrostu stóp procentowych dla kredytów udzielanych nie tylko w dolarach, ale także w euro i złotych, co może mieć wpływ na nieznaczne ograniczenie popytu kredytowego na polskim rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu