Banki nie będą udzielać kredytów

Eugeniusz Twaróg
13-02-2009, 06:49

Uwaga selekcja! Wstęp tylko za  zaproszeniami i dla najlepszych klientów. Banki zamykają okienko. Już nie płynność, ale rosnące ryzyko kredytowe mrozi pożyczki.

Tyle się mówiło, że rząd musi gwarantować kredyty, bo inaczej akcja kredytowa siądzie. I siada. O ile jeszcze w IV kwartale bankowcy zakładali, że sprzedaż kredytów będzie rosła w tym roku wolniej niż w 2008 r., to jednak będzie większa od dynamiki PKB. Dzisiaj nawet optymistyczny z natury szef Citi Handlowego takich możliwości nie widzi.

- W przypadku klientów korporacyjnych dynamika będzie ujemna. Kredyty dla gospodarstw domowych będą rosły w tempie jednocyfrowym – mówi Sławomir Sikora.

I nie może być lepiej, skoro Handlowy, a za nim inne banki, zapowiada „selektywne” podejście do klienta.

Również Kredyt Bank otwarcie mówi, że będzie dobierać sobie klientów.

- Jeszcze kilka miesięcy temu głównym zagrożeniem dla akcji kredytowej były mała płynność sektora i brak zaufania między bankami. Dzisiaj problem leży po stronie oceny ryzyka kredytowego i potencjału klienta do obsługi zobowiązań w przyszłości – wyjaśnia Maciej Bardan, prezes Kredyt Banku.

Jak banki będą teraz wybierać wiarygodnych klientów? O tym piszemy w piątkowym Pulsie Biznesu.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Banki nie będą udzielać kredytów