Banki są spragnione nowych oszczędności

  • Ewa Bednarz
06-06-2014, 13:20

Promocyjnych lokat wciąż przybywa, rośnie też średnie oprocentowanie najlepszych depozytów kilkumiesięcznych. W długoterminowych zmian brak

Na najatrakcyjniejszych lokatach krótkoterminowych można liczyć nawet na 5-procentowe odsetki w skali roku. W dalszym ciągu tyle oferuje na dwumiesięcznej db Lok@tacie Deutsche Bank klientom, którzy zdecydują się na założenie konta osobistego dbNET. Po wycofaniu z oferty Expandera Lokaty majowej konkurencję Deutsche Bankowi zaczął robić Idea Bank trzymiesięczną Lokatą Happy, z której odsetki jeszcze przed miesiącem wynosiły 4,5 proc., a teraz zostały podwyższone do 5 proc. Na depozyt można wpłacać, podobnie jak na db Lok@tę, od 1 tys. zł do 10 tys. zł, a w dodatku nie trzeba zakładać konta. Promocja jest jednak przeznaczona tylko dla nowych klientów banku, którzy nie mają w nim ani rachunku, ani innych umów.

4 proc. za 45 tys. ofert

W Idea Banku można też do 6 czerwca powalczyć o wyższe oprocentowanie Lokaty Drużynowej. Bank oferuje na czteromiesięcznym depozycie 3,6 proc. w skali roku oprocentowania podstawowego, ale jednocześnie zapewnia, że podwyższy je nawet do 4 proc., jeżeli do banku wpłynie odpowiednia liczba wniosków. Odsetki będą podwyższane w stosunku do odpowiednich przedziałów liczby umów. Na 4 proc. będzie można jednak liczyć dopiero po wpłynięciu 45 tys. ofert. Klientów może być mniej, ponieważ każdy może złożyć pięć wniosków. Na Lokatę można wpłacać od 1 tys. zł do 1 mln zł. Bardziej się więc opłaca podzielić oszczędności między kilka depozytów.

O czołowe miejsce w rankingach lokat walczy też od niedawna Bank Millennium. Zaczęło się od wprowadzenia sześciomiesięcznej Lokaty Mobilnej z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku. Teraz oprocentowanie się nie zmieniło, ale o połowę został skrócony czas depozytu — do trzech miesięcy. Bank, po wprowadzeniu w maju do oferty nowego rachunku osobistego — Konta 360º — obiecywał, że jego posiadacze będą mogli korzystać z atrakcyjniejszych ofert depozytowych, i słowa dotrzymał. Jego posiadacze mogą liczyć na wyższe odsetki z Lokaty Mobilnej o 0,5 pkt proc.

Mobilność coraz modniejsza

Na wprowadzenie do oferty Lokaty Mobilnej pokusił się również mBank, któryod dawna nie wchodził do czołówki instytucji oferujących najatrakcyjniejsze depozyty. Na trzymiesięczny depozyt, oprocentowany 4 proc. w skali roku, można wpłacać od 1 tys. zł do 10 tys. zł. Na odsetki tej wysokości można nadal liczyć również na trzymiesięcznej Lokacie Bezkarnej BGŻOptimy dla nowych klientów, na którą można wpłacać na 4 proc. od 1 tys. zł do 20 tys. zł, a w przypadku konieczności wcześniejszej wypłaty oszczędności nie narazić się na utratę pieniędzy oraz promocyjnej energoLokacie Wakacyjnej neoBanku. Oferta neoBanku przeznaczona jest dla nowych klientów, którzy zdecydują się założyć ją online do 8 czerwca. Wpłacać można od 1 tys. zł do 1 mln zł.

W pozostałych bankach oprocentowanie jest trochę niższe, choć i tak średnia z 10 najlepszych ofert wynosi 3,81 proc. i jest wyższa niż w przypadku najlepszych ofert półrocznych o prawie 0,3 pkt proc. Byłaby nawet wyższa, gdyby nie zakończona promocja Lokaty Spinającej w FM Banku. W maju jej oprocentowanie wynosiło 4,55 proc., teraz powróciło do standardowych 3,35 proc.

W parze mniej atrakcyjnie

Meritum Bank w dalszym ciągu promuje Bilokatę Start i Bilokatę Plus. W obu przypadkach oszczędności są dzielone na dwie równe części, z których jedna pracuje przez trzy miesiące, a druga przez 12 miesięcy, ale z niższym oprocentowaniem. Ponieważ nie można założyć każdej z nich osobno, nie zostały ujęte w rankingach. W przypadku Bilokaty na Start pieniądze pracują przez 3 miesiące na 5-procentowe odsetki w skali roku, a przez 12 miesięcy na 3-procentowe. Na Bilokacie Plus można liczyć — odpowiednio — na 4 i 3 proc. Wpłacać można od 1 tys. zł do 500 tys. zł. Pierwszy z depozytów jest przeznaczony dla nowych klientów, którzy zdecydują się na założenie konta, natomiast druga dla dotychczasowych.

Po raz kolejny w lokatach długoterminowych jest najmniej zmian. Wyjątkiem jest PlusBank, który wprowadził do oferty lokaty 24-miesięczne z oprocentowaniem 3,6 proc. i 36-miesięczne z oprocentowaniem 3,8 proc. Wydłużył też czas trwania Lokaty Dynamicznie Rosnącej do 15 miesięcy. Można na niej zarobić 3,2 proc.

W rankingach lokat długoterminowych niewiele to jednak zmienia. Najatrakcyjniejsze depozyty na dwa-trzy lata dają odsetki wysokości ponad 4 proc., a ponad 5 proc. też się zdarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Banki są spragnione nowych oszczędności