Banki zarobią kosztem firm

opublikowano: 21-05-2017, 22:00

Obniżenie do 15 tys. zł progu raportowania o transakcjach gotówkowych mocno uderzy w polskie firmy — twierdzą eksperci

Organizacje przedsiębiorców są przeciwne propozycjom Ministerstwa Finansów (MF) zawartym w projekcie nowej ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Krytykują przede wszystkim pomysł czterokrotnego obniżenia — do 15 tys. zł, wartości transakcji gotówkowych, powyżej której firmy będą miały obowiązek zawiadamiać Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Główne zarzuty? Niezgodność z prawem unijnym, zwiększenie biurokracji, wzrost kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców, zwalczanie obrotu gotówkowego w interesie lobby bankowego. Obecnie firmy muszą raportować do GIIF o wszystkich transakcjach (nawet niepodejrzanych o pranie brudnych pieniędzy) powyżej 15 tys. EUR (gotówkowych i bezgotówkowych). Próg nie obowiązuje w przypadku podejrzanych operacji finansowych. Zmianę MF tłumaczy koniecznością zwiększenia skuteczności walki z procederem prania brudnych pieniędzy. Ze sprawozdania GIIF wynika, że w 2016 r. do bazy trafiło 32 mln informacji (około 40 tys. o transakcjach podejrzanych). Kontrolerzy przeprowadzili tylko 2,5 tys. postępowań analitycznych, wstrzymali jedynie 22 transakcje, do prokuratury skierowali 402 zawiadomienia, a sądy skazały 251 osób za pranie brudnych pieniędzy.

 

OKIEM EKSPERTÓW

Fatalny pomysł dla biznesu

ŁUKASZ BERNATOWICZ, ekspert prawny Business Centre Club

Nawet gdyby uznać, że intencja tych propozycji jest słuszna, to niestety ich radykalizm jest wręcz podejrzany. To oczywiste, że chodzi o zwalczanie obrotu gotówkowego, ale kosztem normalnych przedsiębiorców. Transakcji o wartości powyżej 15 tys. zł jest mnóstwo i zdarzają się niemalże w co drugiej operacji rozliczeń między firmami. Toporny pomysł MF spowoduje, że nowe biurokratyczne obowiązki spadną na bardzo dużo firm, które za to zapłacą. Pojawia się też pytanie, po co MF tak gigantyczna baza wiedzy o transakcjach finansowych, skoro obecnie kontroluje tylko znikomą jej część. Przecież jeśli baza GIIF radykalnie się powiększy, to tym bardziej urzędnicy nie będą jej skutecznie monitorować.

Projekt niezgodny z dyrektywą

ANNA DUŻYŃSKA-PUCHA, ekspertka prawna Konfederacji Lewiatan

Część obowiązków nałożonych na przedsiębiorców wykracza poza przepisy dyrektywy. Wątpliwości budzi m.in. raportowanie transakcji o wartości przekraczającej 15 tys. zł. Dyrektywa mówi o progu 10 tys. EUR. Oczywiście umożliwia ona państwom członkowskim obniżenie progu transakcji, ale tylko z uwagi na jakieś szczególne ich cechy, które mogą zostać uznane za podejrzane. Projektowany przepis został jednak skonstruowany dokładnie odwrotnie. Zawiera tylko jeden warunek przekazania informacji o transakcjach — dokonanie płatności gotówkowej o określonej wysokości. W uzasadnieniu do projektu wskazano wprost, że raportowanie takich transakcji jest dokonywane bez badania elementu podejrzaności, co jest sprzeczne z przepisami dyrektywy i stanowi przykład nadmiernej regulacji — twierdzi Anna Dużyńska- -Pucha, dodając, że tak niski próg uderzy przede wszystkim w handel detaliczny, np. elektroniką czy wyposażeniem domów.

Cel zupełnie inny

CEZARY KAŹMIERCZAK, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Nestety, obawiam się, że nie chodzi o walkę z praniem brudnych pieniędzy. Resort finansów nie przedstawił bowiem żadnych danych, które wskazywałyby na rosnące zagrożenie tym procederem w Polsce. Moim zdaniem, zmiany służą interesom lobby bankowego, gdyż uderzają w obrót gotówką. Nie chcąc realizować obowiązku raportowania do GIIF, wiele firm zostanie zmuszonych do dokonywania płatności w formie przelewów bankowych. Szykuje się świetny interes dla tego sektora. Jesteśmy przeciwni takiej polityce i będziemy te pomysły zwalczać z całą mocą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu