Barnier: brexit - trudny moment prawdy

  • PAP
opublikowano: 23-01-2019, 05:57

Stabilność i pokój na irlandzkiej wyspie są ważne również dla Polski - powiedział w wywiadzie dla środowego wydania "Rzeczpospolitej" negocjator Komisji Europejskiej ds. brexitu Michel Barnier.

"Jesteśmy w trudnym momencie prawdy w niezwykle skomplikowanych i politycznie wrażliwych negocjacjach" - powiedział Barnier pytany w "Rz" o kwestię brexitu. "Czasu jest mało. Ale z naszego punktu widzenia to jest głównie czas dla Wielkiej Brytanii" - dodał.

Zobacz więcej

Michel Barnier, fot. Bloomberg

Zapytany o słowa premier Wielkiej Brytanii Theresy May o ograniczeniu backstopu w czasie, unijny negocjator zaznaczył, że backstop stanowi część traktatu o wyjściu z UE. "Backstop jest polisą ubezpieczeniową, która ma gwarantować pokój i stabilność na irlandzkiej wyspie. Polisą, która ma zapewnić, że żadne hipotetyczne porozumienie o przyszłych relacjach nie doprowadzi do powstania twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną" - podkreślił.

Jak zaznaczył, jest to też ubezpieczenie, którego UE nie zamierza "wykorzystywać". "Backstop jest tymczasowy. Tyle że ograniczony nie określoną datą, ale określonym wydarzeniem: specjalnym porozumieniem dla Irlandii lub porozumieniem między UE a Wielką Brytanią, które zagwarantuje, że nie będzie twardej granicy" - powiedział Barnier.

Unijny negocjator odniósł się również do propozycji szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza, żeby Irlandia sama zaproponowała ograniczenie backstopu w czasie. "Mamy wiele różnych głosów i my, jako negocjatorzy, staramy się z tego zrobić syntezę, uwzględnić interesy wszystkich 27 państw" - odpowiedział.

Dodał, że wielokrotnie rozmawiał z ministrem Czaputowiczem i wsłuchiwał się w jego - jak mówił - "niepokoje dotyczące gwarantowania praw 900 tysięcy Polaków na Wyspach". "Te postulaty uwzględniliśmy w traktacie. Podobnie jak ważne dla Polski kwestie budżetowe" - zapewnił.

"Interesy każdego muszą być uwzględnione, także Irlandii. Zresztą stabilność i pokój na wyspie irlandzkiej oraz kwestia kontroli na granicy irlandzkiej dotyczy również Polski" - powiedział negocjator KE.

Zdaniem Barniera pomysł Czaputowicza oryginalnie jest pomysłem brytyjskim. "Przywódcy UE mieli okazję o tym dyskutować dwukrotnie, na szczycie w listopadzie i grudniu. I tam jednomyślnie stwierdzili, że wynegocjowany projekt porozumienia, z backstopem, jest jedynym możliwym. Ubezpieczenie z góry ustalonym limitem czasowym nie jest wiarygodne, bo co, jeśli problem pojawi się po tym czasie? Wtedy już nie ma ubezpieczenia" - podkreślił.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu