BASF obawia się pogorszenia wyników

opublikowano: 28-02-2020, 08:37

BASF, niemiecki gigant przemysłu chemicznego ostrzegł, że może zanotować drugi z rzędu spadek rocznego zysku z powodu negatywnego wpływu na gospodarkę epidemii koronawirusa oraz dalszej zapaści branży motoryzacyjnej.

BASF poinformował w piątek, że jego zysk EBIT spadł o 28 proc. do 4,5 mld EUR w ubiegłym roku. Prognozuje, że w tym roku może on wynieść od 4,2 mld EUR do 4,8 mld EUR.

Siedziba koncernu BASF
fot. Bloomberg

Prezes Martin Brudermueller postawił na Chiny, gdzie obecnie znajduje się epicentrum epidemii koronawirusa, inwestując 10 mld USD w stworzenie nowego kompleksu spółki w Zhanjiang. Branża motoryzacyjna generowała ok. 20 proc. sprzedaży BASF.

Niemiecki koncern ocenia, że epidemia koronawirusa będzie miała znaczący wpływ na globalną gospodarkę w pierwszym półroczu. BASF nie liczy na to, że uda mu się zrekompensować pogorszenie wyników w tym okresie w pozostałej części roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane